



























| Colour Group | Black |
|---|---|
| Product Range | Front Loading Washing Machines |
| Width | 60 cm |
| Display Screen Type | LED |
| Height | 85 cm |
| Product Dimensions | 85cm x 60cm x 66cm |
| Water Supply | Cold |
| Colour | Black |
| Manufacturer | Lg |
| Key Feature 1 | TurboWash360 tech ? Wash 5kg loads quickly |
| Key Feature 3 | Steam technology ? Cuts allergens by 99.99% |
| Key Feature 2 | AI Direct Drive ? Customises washing for fabrics |
| GTIN | 8806096161586 |
| Colour | Black |
| Model Number | F4X7013TBB |
| Key Feature 4 | 13kg capacity ? Perfect for large laundry loads |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | Washing Machine |
| Quick Wash Option | Yes |
| Quick Wash Time | 39 min |
| Noise Level - Washing | 56 dB |
| Noise Level - Spinning | 71 dB |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 73 kg |
| Warranty Information | registration requiredwithin 90 days from the date of purchase. |
| Washing Capacity | 13 kg |
| Water Usage on Standard Wash (litres) | 46 L |
| Size of Porthole | 33 cm |
| Shipping Height | 89 cm |
| Shipping Weight | 76.6 kg |
| Shipping Width | 66.6 cm |
| Smart Connect | Yes |
| Shipping Depth | 70.5 cm |
| Temperature Control | Yes |
| Stackable | Yes |
| Spin Performance Class | B |
| Spin Speed | 1400 |
| Steam Function | Yes |
| Start Delay Option | Yes |
| Control Type | Dial and Touch |
| Door Opening Angle | 120° |
| Depth | 66 cm |
| Depth with Door Open | 114 cm |
| Delay Timer | Yes - 19 Hours |
| Digital Inverter Motor | 1 |
| Automatic Load Recognition | Yes |
| Additional Information | LG AI Direct Drive™ detects load and fabric characteristics to offer 18% more fabric care. |
| Add Laundry Feature | Yes |
| Annual Energy Rating(kWh) | 33 kWh |
| Child Lock | Yes |
| Built-in Water Heater | Yes |
| Installation Type | Freestanding |
| Height Adjustment | Yes |
| Features | TurboWash360 tech ? Wash 5kg loads quickly, AI Direct Drive ? Customises washing for fabrics, Steam technology ? Cuts allergens by 99.99%, 13kg capacity ? Perfect for large laundry loads |
| Energy Efficiency Class | A |
| Steam | Yes |
| Smart App connected | Yes |
| Spin Speed | 1400 rpm |
| Quick Wash | Yes |
| Child lock | Yes |
| Capacity (Kg) | 13 |
| Delay timer | Yes |
LG F4X7013TBB 13kg 1400 Spin Washing Machine
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


