































| Colour Group | Black |
|---|---|
| Product Range | Front Loading Washing Machines |
| Width | 60 cm |
| Display Screen Type | LED |
| Height | 85 cm |
| Product Dimensions | 85cm x 60cm x 56.5cm |
| Water Supply | Cold |
| Colour | Black |
| Manufacturer | Lg |
| Key Feature 1 | TurboWash 360 - cleans 5kg in just 39 minutes |
| Key Feature 3 | AI Wash - adjusts motions for fabric care |
| Key Feature 2 | Steam tech - reduces allergens by 99.99% |
| GTIN | 8806096105535 |
| Colour | Black |
| Model Number | F4X7009TBB |
| Key Feature 4 | 9kg capacity - meets large household needs |
| Programmes | 13 |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | Washing Machine |
| Quick Wash Option | Yes |
| Power Consumption | 0.5 W |
| Quick Wash Time | 39 min |
| Noise Level - Washing | 56 dB |
| Noise Level - Spinning | 71 dB |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 70 kg |
| Warranty Information | registration requiredwithin 90 days from the date of purchase. |
| Washing Capacity | 9 kg |
| Water Usage on Standard Wash (litres) | 46 L |
| Size of Porthole | 33 cm |
| Shipping Height | 89 cm |
| Shipping Weight | 73.8 kg |
| Shipping Width | 66.6 cm |
| Smart Connect | Yes |
| Shipping Depth | 66.6 cm |
| Temperature Control | Yes |
| Stackable | Yes |
| Spinning Efficiency Class | B |
| Spin Speed | 1400 |
| Steam Function | Yes |
| Start Delay Option | Yes |
| Control Type | Dial and Touch |
| Door Opening Angle | 120° |
| Depth | 56.5 cm |
| Depth with Door Open | 110 cm |
| Delay Timer | Yes - 19 Hours |
| Digital Inverter Motor | Yes |
| Automatic Load Recognition | Yes |
| Additional Information | LG AI Direct Drive™ detects load and fabric characteristics to offer 18% more fabric care. |
| Add Laundry Feature | Yes |
| Annual Energy Rating(kWh) | 29 kWh |
| Child Lock | Yes |
| Built-in Water Heater | Yes |
| Installation Type | Freestanding |
| Height Adjustment | Yes |
| Features | TurboWash 360 - cleans 5kg in just 39 minutes, Steam tech - reduces allergens by 99.99%, AI Wash - adjusts motions for fabric care, 9kg capacity - meets large household needs |
| Energy Efficiency Class | A |
| Steam | Yes |
| Promotion 3 | LG 5 year warranty |
| Smart App connected | Yes |
| Spin Speed | 1400 rpm |
| Quick Wash | Yes |
| Child lock | Yes |
| Capacity (Kg) | 9 |
| Delay timer | Yes |
LG F4X7009TBB 9kg 1400 Spin Washing Machine Black
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


