





















| Colour Group | Black |
|---|---|
| Product Range | Front Loading Washing Machines |
| Width | 60 cm |
| Display Screen Type | LED |
| Height | 85 cm |
| Product Dimensions | 85cm x 60cm x 53.5cm |
| Water Supply | Cold |
| Colour | Black |
| Manufacturer | Lg |
| Key Feature 1 | TurboWash360 ? Washes 5kg in 39 minutes |
| Key Feature 3 | AI Wash Cycle ? Custom fabric care motions |
| Key Feature 2 | Steam Technology ? Reduces allergens 99.99% |
| GTIN | 8806096592793 |
| Colour | Black |
| Model Number | F2X50S9TBB |
| Key Feature 4 | AI Direct Drive ? Enhances fabric protection |
| Programmes | 12 |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | Washing Machine |
| Quick Wash Option | Yes |
| Power Consumption | 0.5 W |
| Quick Wash Time | 39 min |
| Noise Level - Washing | 56 dB |
| Noise Level - Spinning | 71 dB |
| Weight | 60 kg |
| Warranty Information | registration requiredwithin 90 days from the date of purchase. |
| Washing Capacity | 9 kg |
| Water Usage on Standard Wash (litres) | 50 L |
| Size of Porthole | 33 cm |
| Shipping Height | 89 cm |
| Shipping Weight | 63.3 kg |
| Shipping Width | 63 cm |
| Shipping Depth | 56.5 cm |
| Temperature Control | Yes |
| Stackable | Yes |
| Spinning Efficiency Class | B |
| Spin Speed | 1200 |
| Steam Function | Yes |
| Control Type | Dial and Touch |
| Door Opening Angle | 120° |
| Depth | 53.5 cm |
| Depth with Door Open | 103 cm |
| Delay Timer | Yes - 19 Hours |
| Digital Inverter Motor | Yes |
| Automatic Load Recognition | Yes |
| Additional Information | LG Counter-Depth MAX™ washing machines offer full capacities in a reduced footprint |
| Add Laundry Feature | Yes |
| Annual Energy Rating(kWh) | 44 kWh |
| Child Lock | Yes |
| Built-in Water Heater | Yes |
| Installation Type | Freestanding |
| Height Adjustment | Yes |
| Features | TurboWash360 ? Washes 5kg in 39 minutes, Steam Technology ? Reduces allergens 99.99%, AI Wash Cycle ? Custom fabric care motions, AI Direct Drive ? Enhances fabric protection |
| Energy Efficiency Class | A |
| Steam | Yes |
| Promotion 3 | LG 5 year warranty |
| Spin Speed | 1200 rpm |
| Quick Wash | Yes |
| Child lock | Yes |
| Capacity (Kg) | 9 |
| Delay timer | Yes |
LG F2X50S9TBB 9kg 1200 Spin Washing Machine Black
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


