























The LG 86UA74006LB.AEK is an impressive 86-inch 4K Ultra HD Smart TV that delivers stunning picture quality and a range of smart features for an immersive viewing experience.
Key features of the LG 86UA74006LB.AEK include:
- 86-inch 4K Ultra HD display for crystal-clear picture quality
- Smart TV functionality allows you to stream your favorite content from apps like Netflix, Hulu, and more
- High Dynamic Range (HDR) technology for enhanced contrast and color accuracy
- Dolby Atmos audio technology for immersive sound quality
- Multiple HDMI and USB ports for connecting external devices
| Colour Group | Blue |
|---|---|
| Product Range | 80 inch plus LED 4K UHD Televisions |
| Width | 192.7 cm |
| Height | 110.4 cm |
| Product Dimensions | 110.4cm x 192.7cm x 5.99cm |
| Smart App Control | 1 |
| Vesa Mount Size | 600 x 400 |
| Colour | Ashed Blue |
| Manufacturer | Lg |
| Key Feature 1 | Sharp 4K Ultra HD ? Experience vivid clarity |
| Key Feature 3 | webOS platform ? Access all your favourite apps |
| Key Feature 2 | Smart processor ? Enhances your viewing pleasure |
| GTIN | 8806096533222 |
| Colour | Blue |
| Model Number | 86UA74006LB.AEK |
| Key Feature 4 | FILMMAKER mode ? Enjoy films as intended |
| Product Category Group | CE |
| Product Type | TV |
| RMS Output Power | 20W |
| Operating System | webOS |
| Number of USB Ports | 2 |
| Number of HDMI Ports | 3 |
| USB | Yes |
| USB Recording | Yes |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| TV Services | Catch-up services, Netflix, NOW, Amazon Prime, Apple TV, Disney+, YouTube and more |
| Width with Stand | 192.7 cm |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 45.2 kg |
| Warranty Information | *receipt of purchase must be kept to support any claim |
| Shipping Height | 121.5 cm |
| Shipping Weight | 58.4 kg |
| Shipping Width | 211.5 cm |
| Shipping Depth | 22.8 cm |
| Screen Technology | LED |
| Screen Size | 86 in |
| Standard Refresh Rate | 60Hz |
| Digital Tuner | Yes |
| Depth | 5.99 cm |
| Depth with Stand | 36.2 cm |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Backlight Technology | LED Direct |
| Additional Information | Energy Saving Mode, Slim design |
| Bluetooth | Yes |
| Height with Stand | 116.7 cm |
| Maximum Resolution | 3,840 x 2,160 |
| Electronic Program Guide | Yes |
| Features | Sharp 4K Ultra HD ? Experience vivid clarity, Smart processor ? Enhances your viewing pleasure, webOS platform ? Access all your favourite apps, FILMMAKER mode ? Enjoy films as intended |
| Energy Efficiency Class | F |
| HDMI | Yes |
| HDMI Version | 2 |
LG 86UA74006LB.AEK - 86" 4K Ultra HD Smart TV
To order call 01263 733145
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com
