



















Experience a whole new level of visual quality with the LG 86QNED85A6C.AEK QNED evo QNED85A 86" 4K Smart TV. This TV combines cutting-edge technology with stunning design to provide an exceptional viewing experience.
Key features include:
- QNED evo technology for enhanced picture quality
- 86" screen size for a truly immersive viewing experience
- 4K resolution for crystal-clear detail
- Smart TV capabilities for easy access to streaming services
- Sleek design that will complement any living space
| Colour Group | Black |
|---|---|
| Product Range | 80 inch plus QLED 4K UHD Televisions |
| Width | 192.8 cm |
| Product Dimensions | N/A |
| Smart App Control | Yes |
| Vesa Mount Size | 600 x 400 |
| Colour | Black |
| Manufacturer | Lg |
| Key Feature 1 | QNED Colour |
| Key Feature 3 | Cinema Screen Design |
| Key Feature 2 | webOS platform |
| GTIN | 8806096327630 |
| Colour | Black |
| Model Number | 86QNED85A6C.AEK |
| Product Category Group | CE |
| Product Type | TV |
| RMS Output Power | 20W |
| Operating System | webOS |
| Number of USB Ports | 2 |
| Number of HDMI Ports | 4 |
| USB | Yes |
| USB Recording | Yes |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 52 kg |
| Warranty Information | registration required*lg tv 5 year warranty must be registered by your retailer on a portal provided by domestic & general on behalf of lg |
| Shipping Height | 121.5 cm |
| Shipping Weight | 64.6 kg |
| Shipping Width | 209 cm |
| Speakers | 1 |
| Smart TV | Yes |
| Shipping Depth | 22.8 cm |
| Screen Technology | 4K QNED |
| Standard Refresh Rate | 120Hz Native (VRR 144Hz) |
| Digital Tuner | Yes |
| Depth | 37 cm |
| Depth with Stand | 37 cm |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Backlight Technology | Edge |
| Bluetooth | Yes |
| Maximum Resolution | 4K Ultra HD (3,840 x 2,160) |
| Electronic Program Guide | Yes |
| Features | QNED Colour, webOS platform, Cinema Screen Design |
| Energy Efficiency Class | D |
| HDMI | Yes |
| HDMI Version | 4ea (supports 4K 120Hz, eARC, VRR, ALLM, QMS (4 port)) |
| Vesa Bracket Size | 600 x 400 |
| Promotions | . |
| Promotion 2 | . |
| Smart | Yes |
| Screen Size (inches) | 86 |
LG QNED evo QNED85A 86" 4K Smart TV - Exceptional Viewing Experience
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


