























Key Features:
- 75" Ultra HD display with crisp, clear resolution for an incredible viewing experience
- Smart TV capabilities allow you to stream your favorite shows and movies from popular apps like Netflix, Hulu, and more
- LG's webOS platform makes it easy to navigate through menus and access content with just a few clicks
- Multiple HDMI and USB ports for connecting external devices such as gaming consoles, Blu-ray players, and more
- Dolby Atmos audio technology delivers immersive sound quality for a truly cinematic experience
Overall, the LG 75UA74006LB.AEK 75" Ultra HD Smart TV is a fantastic choice for anyone looking for a high-quality television with smart features and impressive picture and sound quality.
| Colour Group | Blue |
|---|---|
| Product Range | 75 to 79 inch LED 4K UHD Televisions |
| Width | 167.8 cm |
| Height | 96.4 cm |
| Product Dimensions | 96.4cm x 167.8cm x 5.99cm |
| Smart App Control | 1 |
| Vesa Mount Size | 400 x 400 |
| Colour | Ashed Blue |
| Manufacturer | Lg |
| Key Feature 1 | 4K Upscaling ? Enhances content clarity |
| Key Feature 3 | FILMMAKER mode ? Preserves creator's vision |
| Key Feature 2 | Smart webOS ? Effortless streaming access |
| GTIN | 8806096535417 |
| Colour | Blue |
| Model Number | 75UA74006LB.AEK |
| Key Feature 4 | Large display ? Perfect for immersive viewing |
| Product Category Group | CE |
| Product Type | TV |
| RMS Output Power | 20W |
| Operating System | webOS |
| Number of USB Ports | 2 |
| Number of HDMI Ports | 3 |
| USB | Yes |
| USB Recording | Yes |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| TV Services | Catch-up services, Netflix, NOW, Amazon Prime, Apple TV, Disney+, YouTube and more |
| Width with Stand | 167.8 cm |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 31.4 kg |
| Warranty Information | *receipt of purchase must be kept to support any claim |
| Shipping Height | 115 cm |
| Shipping Weight | 40.7 kg |
| Shipping Width | 182 cm |
| Shipping Depth | 20 cm |
| Screen Technology | LED |
| Screen Size | 75 in |
| Standard Refresh Rate | 60Hz |
| Digital Tuner | Yes |
| Depth | 5.99 cm |
| Depth with Stand | 36.1 cm |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Backlight Technology | LED Direct |
| Additional Information | Energy Saving Mode, Slim design |
| Bluetooth | Yes |
| Height with Stand | 102.7 cm |
| Maximum Resolution | 3,840 x 2,160 |
| Electronic Program Guide | Yes |
| Features | 4K Upscaling ? Enhances content clarity, Smart webOS ? Effortless streaming access, FILMMAKER mode ? Preserves creator's vision, Large display ? Perfect for immersive viewing |
| Energy Efficiency Class | F |
| HDMI | Yes |
| HDMI Version | 2 |
LG 75UA74006LB.AEK 75" Ultra HD Smart TV
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com
