



















| Colour Group | Blue |
|---|---|
| Product Range | 75 to 79 inch QLED 4 UHD Televisions |
| Width | 167.3 cm |
| Height | 104 cm |
| Product Dimensions | 104cm x 167.3cm x 37cm |
| Colour | Ashed Blue |
| Manufacturer | LG |
| Key Feature 1 | Quantum Dot NanoCell technology |
| Key Feature 3 | webOS smart platform |
| Key Feature 2 | MiniLED with Precision Dimming |
| GTIN | 8806084608000 |
| Colour | Blue |
| Model Number | 75QNED91T6A.AEK |
| Product Category Group | CE |
| Product Type | TV |
| RMS Output Power | 40W |
| Operating System | WebOS 24 |
| Number of USB Ports | 2 |
| Number of HDMI Ports | 4 |
| VA & Streaming Apps | All 4, Amazon Video, Apple Music, Apple TV, BBC iPlayer, BBC Sounds, Disney+, ITVPlayer, My5, Netflix, Now TV, Rakuten, Spotify, YouTube |
| USB | Yes |
| USB Recording | Yes |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Width with Stand | 167.3 cm |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 50.1 kg |
| Wireless LAN | Yes |
| Shipping Height | 120.5 cm |
| Shipping Weight | 61.5 kg |
| Shipping Width | 182 cm |
| Speakers | Yes |
| Smart TV | Yes |
| Shipping Depth | 25.3 cm |
| Screen Size | 75 in |
| Standard Refresh Rate | 120Hz |
| Depth | 37 cm |
| Depth with Stand | 37 cm |
| Backlight Technology | Mini LED |
| Bluetooth | Yes |
| Height with Stand | 104 cm |
| Maximum Resolution | 3840 x 2160 (3,840 x 2,160) |
| Features | Quantum Dot NanoCell technology, MiniLED with Precision Dimming, webOS smart platform |
| Energy Efficiency Class | E |
| Enhanced Refresh Rate | Motion Pro |
| HDMI | Yes |
| HDMI Version | 4ea (supports 4K 120Hz, eARC, VRR, ALLM, QMS (4 port)) |
| Smart | Yes |
| Screen Size (inches) | 75 |
LG 75QNED91T6A.AEK 75" 4K Smart TV - Ashed Blue
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


