

















The LG 75QNED84A6C.AEK 75" 4K QNED Smart TV is a top-of-the-line television that offers stunning picture quality and smart features for an immersive viewing experience.
Key features of this model include:
- 75" QNED display for vibrant colors and sharp details
- 4K resolution for crystal-clear images
- Smart TV functionality for streaming your favorite content
- ThinQ AI technology for voice control and smart home integration
- Dolby Atmos sound for immersive audio experience
- Alpha 9 Gen 4 AI processor for smooth and responsive performance
| Product Range | 75 to 79 inch QLED 4 UHD Televisions |
|---|---|
| Width | 167.7 cm |
| Smart App Control | Yes |
| Vesa Mount Size | 300 x 200 |
| Manufacturer | Lg |
| Key Feature 1 | Dynamic QNED colour for rich and accurate colours |
| Key Feature 3 | Smart webOS platform with advanced AI functionality plus all your favourite streaming services |
| Key Feature 2 | Intelligent processor for optimised pictures and sound |
| GTIN | 8806096446522 |
| Model Number | 75QNED84A6C.AEK |
| Key Feature 4 | Immersive cinema experience with Filmmaker Mode and HDR |
| Product Category Group | CE |
| Product Type | TV |
| RMS Output Power | 20W |
| Operating System | webOS |
| Number of USB Ports | 1.0 |
| Number of HDMI Ports | 3.0 |
| USB | Yes |
| USB Recording | Yes |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 33.4 kg |
| Warranty Information | 2 year guarantee with additional 3 year warranty (*registration required)consumer to keep receipt |
| Shipping Height | 111.5 cm |
| Shipping Weight | 41.7 kg |
| Shipping Width | 182 cm |
| Speakers | Yes |
| Smart Connect | Yes |
| Smart TV | Yes |
| Shipping Depth | 18.7 cm |
| Screen Technology | 4K QNED |
| Screen Size | 75 in |
| Standard Refresh Rate | 60Hz Native |
| Digital Tuner | Yes |
| Depth | 37 cm |
| Depth with Stand | 37 cm |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Backlight Technology | Direct |
| Additional Information | Ultra slim and premium design |
| Bluetooth | Yes |
| Maximum Resolution | 4K Ultra HD (3,840 x 2,160) |
| Electronic Program Guide | Yes |
| Energy Efficiency Class | D |
| Enhanced Refresh Rate | 60Hz Native |
| HDMI | Yes |
| HDMI Version | 3ea (supports eARC, ALLM) |
| Promotions | . |
| Promotion 2 | . |
LG 75QNED84A6C.AEK 75" 4K QNED Smart TV
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

