

















The LG 75NANO81T6A.AEK is a top-of-the-line 75-inch 4K NanoCell Smart TV that offers incredible picture quality and a wide range of smart features. With NanoCell technology, this TV delivers vibrant colors, crisp details, and enhanced contrast for a truly immersive viewing experience.
Key features of the LG 75NANO81T6A.AEK include:
- 75-inch 4K NanoCell display for stunning picture quality
- Smart TV functionality with webOS for easy access to streaming services and apps
- α7 Gen 3 Processor for smooth performance and fast loading times
- Dolby Vision IQ and Dolby Atmos support for a cinematic audio-visual experience
- ThinQ AI technology for voice control and smart home integration
| Colour Group | Blue |
|---|---|
| Product Range | 75 to 79 inch NanoCell 4K UHD Televisions |
| Width | 167.8 cm |
| Height | 102.7 cm |
| Product Dimensions | 102.7cm x 167.8cm x 36.1cm |
| Includes Freely | No |
| Colour | Ashed Blue |
| Manufacturer | LG |
| Key Feature 1 | NanoCell technology |
| Key Feature 3 | webOS smart platform |
| GTIN | 8806084783370 |
| Colour | Blue |
| Model Number | 75NANO81T6A.AEK |
| Product Category Group | CE |
| Product Type | TV |
| RMS Output Power | 20W |
| Operating System | webOS |
| Number of USB Ports | 2 |
| Number of HDMI Ports | 3 |
| USB | Yes |
| USB Recording | Yes |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| TV Services | BBC iPlayer, ITV Player, All 4, My5, UKTV, Explore Freeview Play, STV Player, RTE Player, NOW TV, Netflix, Amazon Prime Video, Rakuten TV, Disney+, Apple TV and more |
| Width with Stand | 167.8 cm |
| Weight | 31.8 kg |
| Shipping Height | 111.5 cm |
| Shipping Weight | 40.7 kg |
| Shipping Width | 182 cm |
| Smart TV | Yes |
| Shipping Depth | 20 cm |
| Screen Technology | LED |
| Screen Size | 75 in |
| Standard Refresh Rate | 60Hz |
| Depth | 36.1 cm |
| Depth with Stand | 36.1 cm |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Backlight Technology | Direct |
| Additional Information | Virtual Assistant Supported, LG NanoCell technology for pure colours and sharp 4K Ultra HD picture, Smart processor with 4K Upscaling and more, Smart webOS platform with Freeview Play, Netflix, Disney+ and more, plus supreme connectivity, Stylish design, |
| Bluetooth | Yes |
| Height with Stand | 102.7 cm |
| Maximum Resolution | 3840 x 2160 |
| Features | NanoCell technology, Smart processor with 4K upscaling, webOS smart platform |
| Energy Efficiency Class | G |
| HDMI | Yes |
| HDMI Version | 3ea (supports eARC, ALLM) |
| with DVD player | No |
| Smart | Yes |
| Freesat Built In | No |
| Screen Size (inches) | 75 |
LG 75NANO81T6A.AEK 75" 4K NanoCell Smart TV
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


