



















This TV features a 65-inch screen with 4K resolution, providing crisp and clear images with vibrant colors and deep blacks. The Mini LED technology enhances the contrast and brightness levels, delivering a more lifelike picture.
The smart TV functionality allows you to access popular streaming services, such as Netflix, Hulu, and Amazon Prime Video, directly from the TV. You can also use voice control with the built-in Google Assistant and Amazon Alexa compatibility.
Key Features:
- 65-inch screen with 4K resolution
- Mini LED technology for enhanced contrast and brightness
- Smart TV functionality with access to popular streaming services
- Voice control with Google Assistant and Amazon Alexa compatibility
| Colour Group | Blue |
|---|---|
| Product Range | 65 to 74 QLED 4K UHD Televisions |
| Width | 145.5 cm |
| Height | 90.7 cm |
| Product Dimensions | 90.7cm x 145.5cm x 28.5cm |
| Colour | Ashed Blue |
| Manufacturer | LG |
| Key Feature 1 | Quantum Dot NanoCell technology |
| Key Feature 3 | webOS smart platform |
| Key Feature 2 | MiniLED with Precision Dimming |
| GTIN | 8806084610874 |
| Colour | Blue |
| Model Number | 65QNED91T6A.AEK |
| Product Category Group | CE |
| Product Type | TV |
| RMS Output Power | 40W |
| Operating System | WebOS 24 |
| Number of USB Ports | 2 |
| Number of HDMI Ports | 4 |
| USB | Yes |
| USB Recording | Yes |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| TV Services | BBC iPlayer, ITV Player, All 4, My5, UKTV, NOW TV, Netflix, Amazon Prime Video, Rakuten TV, Disney+, Apple TV, YouTube, Sky Store, Twitch, Paramount+, Pluto TV, Sky News, Peloton, BBC Sounds, Spotify, Apple Music, Amazon Music, Tidal |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 35 kg |
| Wireless LAN | Yes |
| Shipping Height | 107 cm |
| Shipping Weight | 43.2 kg |
| Shipping Width | 160 cm |
| Smart TV | Yes |
| Shipping Depth | 20 cm |
| Screen Technology | 4K Mini Led |
| Screen Size | 65 in |
| Standard Refresh Rate | 120Hz |
| Depth | 28.5 cm |
| Backlight Technology | QLED |
| Additional Information | Sophisticated and stylish design |
| Bluetooth | Yes |
| Features | Quantum Dot NanoCell technology, MiniLED with Precision Dimming, webOS smart platform |
| Energy Efficiency Class | E |
| HDMI | Yes |
| HDMI Version | 4ea (supports 4K 120Hz, eARC, VRR, ALLM, QMS (4 port)) |
LG 65QNED91T6A.AEK 65" 4K Mini LED Smart TV
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

