





Introducing the LG 65QNED80T6A.AEK 65" 4K Smart TV in a stylish Ashed Blue finish. This TV combines cutting-edge technology with sleek design to provide an immersive viewing experience.
Key Features:
- 65" 4K display for crystal-clear picture quality
- Quantum Dot NanoCell technology for vibrant colors and enhanced contrast
- α9 Gen4 AI Processor for smooth and responsive performance
- webOS smart platform for easy access to your favorite streaming apps
- ThinQ AI voice control for hands-free operation
- Dolby Vision IQ and Dolby Atmos for cinematic audio and visual experience
| Colour Group | Blue |
|---|---|
| Product Range | 65 to 74 QLED 4K UHD Televisions |
| Width | 145.6 cm |
| Height | 90.4 cm |
| Product Dimensions | 90.4cm x 145.6cm x 29.5cm |
| Colour | Ashed Blue |
| Manufacturer | LG |
| Key Feature 1 | Quantum Dot NanoCell technology |
| Key Feature 3 | webOS smart platform |
| GTIN | 8806084573131 |
| Colour | Blue |
| Model Number | 65QNED80T6A.AEK |
| Product Category Group | CE |
| Product Type | TV |
| RMS Output Power | 20W 20W |
| Operating System | WebOS 24 |
| Number of USB Ports | 2 |
| Number of HDMI Ports | 3 |
| VA & Streaming Apps | All 4, Amazon Video, Apple TV, BBC iPlayer, BBC Sounds, Disney+, ITVPlayer, My5, Netflix, Now TV, Rakuten, Spotify, YouTube |
| USB Recording | Yes |
| Width with Stand | 145.6 cm |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 22.9 kg |
| Wireless LAN | Yes |
| Shipping Height | 97 cm |
| Shipping Weight | 29.6 kg |
| Shipping Width | 160 cm |
| Speakers | Yes |
| Smart TV | Yes |
| Shipping Depth | 17.2 cm |
| Screen Size | 65 in |
| Standard Refresh Rate | 60Hz |
| Depth | 29.5 cm |
| Depth with Stand | 29.5 cm |
| Backlight Technology | Edge |
| Bluetooth | Yes |
| Height with Stand | 90.4 cm |
| Maximum Resolution | 3840 x 2160 (3,840 x 2,160) |
| Features | Quantum Dot NanoCell technology, Smart processor with 4K upscaling, webOS smart platform |
| Energy Efficiency Class | E |
| HDMI | Yes |
| HDMI Version | 3ea (supports eARC, ALLM) |
| with DVD player | No |
| Smart | Yes |
| Freesat Built In | No |
| Screen Size (inches) | 65 |
LG 65QNED80T6A.AEK 65" 4K Smart TV - Ashed Blue
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


