

















The LG 65NANO80A6B.AEK 65" 4K Ultra HD Nanocell Smart TV offers stunning visuals and smart features for an immersive viewing experience.
Key features include:
- 65" 4K Ultra HD display for crisp, clear images
- Nanocell technology for vibrant colors and enhanced contrast
- Smart TV capabilities for streaming your favorite content
- ThinQ AI technology for voice control and smart home integration
- Dolby Atmos support for immersive audio
| Colour Group | Black |
|---|---|
| Product Range | 65 to 74 inch NanoCell 4K UHD Televisions |
| Width | 145.4 cm |
| Height | 90.3 cm |
| Product Dimensions | 90.3cm x 145.4cm x 26.9cm |
| Smart App Control | Yes |
| Colour | Black |
| Manufacturer | Lg |
| Key Feature 1 | LG NanoCell technology |
| Key Feature 3 | Immersive cinema experience with Filmmaker Mode |
| Key Feature 2 | 4K Upscaling |
| GTIN | 8806096362150 |
| Colour | Black |
| Model Number | 65NANO80A6B.AEK |
| Product Category Group | CE |
| Product Type | TV |
| RMS Output Power | 20W |
| Operating System | webOS |
| Number of USB Ports | 3 |
| USB | Yes |
| USB Recording | Yes |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Warranty Information | *receipt of purchase must be kept to support any claim. |
| Shipping Height | 97 cm |
| Shipping Width | 160 cm |
| Speakers | Yes |
| Smart TV | Yes |
| Shipping Depth | 17.2 cm |
| Screen Technology | 4KUHD |
| Standard Refresh Rate | 60Hz |
| Digital Tuner | Yes |
| Depth | 26.9 cm |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Backlight Technology | Direct |
| Bluetooth | Yes |
| Height with Stand | 90.3 cm |
| Maximum Resolution | 4K Ultra HD (3,840 x 2,160) |
| Electronic Program Guide | Yes |
| Features | LG NanoCell technology, 4K Upscaling, Immersive cinema experience with Filmmaker Mode |
| Energy Efficiency Class | F |
| HDMI | Yes |
| HDMI Version | 3ea (supports eARC, ALLM) |
| Vesa Bracket Size | 300 x 300 |
| Smart | Yes |
| Screen Size (inches) | 65 |
LG 65NANO80A6B.AEK 65" 4K Ultra HD Nanocell Smart TV
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

