





















Key features of the LG 55UA74006LB.AEK 55" 4K Ultra HD Smart TV include:
- 4K Ultra HD resolution for incredibly sharp and detailed images
- Smart TV functionality allows you to stream your favorite content from apps like Netflix, Hulu, and YouTube
- HDR support for enhanced contrast and color accuracy
- Built-in Wi-Fi for seamless connectivity to your home network
- Multiple HDMI and USB ports for connecting external devices such as gaming consoles and Blu-ray players
Overall, the LG 55UA74006LB.AEK 55" 4K Ultra HD Smart TV is a top-of-the-line television that delivers impressive picture quality and smart features for a truly immersive viewing experience.
| Colour Group | Blue |
|---|---|
| Product Range | 55 to 64 inch LED 4K UHD Televisions |
| Width | 123.6 cm |
| Height | 71.8 cm |
| Product Dimensions | 71.8cm x 123.6cm x 6.79cm |
| Smart App Control | 1 |
| Vesa Mount Size | 300 x 200 |
| Colour | Ashed Blue |
| Manufacturer | Lg |
| Key Feature 1 | Sharp 4K Ultra HD - immersive picture clarity |
| Key Feature 3 | webOS platform access ? Stream your favourite shows easily |
| Key Feature 2 | Smart processor - boosts lower resolutions to enhance content |
| GTIN | 8806096531136 |
| Colour | Blue |
| Model Number | 55UA74006LB.AEK |
| Key Feature 4 | FILMMAKER mode with HDR ? Experience cinematic magic |
| Product Category Group | CE |
| Product Type | TV |
| RMS Output Power | 20W |
| Operating System | webOS |
| Number of USB Ports | 1 |
| Number of HDMI Ports | 3 |
| USB | Yes |
| USB Recording | Yes |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| TV Services | Catch-up services, Netflix, NOW, Amazon Prime, Apple TV, Disney+, YouTube and more |
| Width with Stand | 123.6 cm |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 11.5 kg |
| Warranty Information | *receipt of purchase must be kept to support any claim |
| Shipping Height | 84.5 cm |
| Shipping Weight | 15.8 kg |
| Shipping Width | 136 cm |
| Shipping Depth | 14.2 cm |
| Screen Technology | LED |
| Screen Size | 55 in |
| Standard Refresh Rate | 60Hz |
| Digital Tuner | Yes |
| Depth | 6.79 cm |
| Depth with Stand | 23 cm |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Backlight Technology | LED Direct |
| Additional Information | Energy Saving Mode, Slim design |
| Bluetooth | Yes |
| Height with Stand | 78 cm |
| Maximum Resolution | 3,840 x 2,160 |
| Electronic Program Guide | Yes |
| Features | Sharp 4K Ultra HD - immersive picture clarity, Smart processor - boosts lower resolutions to enhance content, webOS platform access ? Stream your favourite shows easily, FILMMAKER mode with HDR ? Experience cinematic magic |
| Energy Efficiency Class | G |
| HDMI | Yes |
| HDMI Version | 2 |
LG 55UA74006LB.AEK 55" 4K Ultra HD Smart TV
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com
