





Experience stunning picture quality and immersive sound with the LG 55QNED87T6B.AEK 55" 4K Smart TV. This TV features QNED technology, which combines Quantum Dot and NanoCell technologies to deliver vibrant colors and sharp details.
The Essence Graphite design adds a touch of elegance to any living room, while the α9 Gen4 AI Processor enhances picture and sound quality for a truly cinematic experience. With webOS, you can easily access your favorite streaming services and apps, while the Magic Remote allows for voice control and effortless navigation.
- 55" 4K display with QNED technology for vibrant colors and sharp details
- Essence Graphite design adds elegance to any living room
- α9 Gen4 AI Processor enhances picture and sound quality
- webOS for easy access to streaming services and apps
- Magic Remote for voice control and effortless navigation
| Colour Group | Grey |
|---|---|
| Product Range | 55 to 64 inch QLED Televisions |
| Width | 123.6 cm |
| Height | 78.6 cm |
| Product Dimensions | 78.6cm x 123.6cm x 26cm |
| Colour | Essence Graphite |
| Manufacturer | LG |
| Key Feature 1 | Quantum Dot NanoCell technology |
| Key Feature 3 | webOS smart platform |
| GTIN | 8806096010891 |
| Colour | Grey |
| Model Number | 55QNED87T6B.AEK |
| Product Category Group | CE |
| Product Type | TV |
| RMS Output Power | 20W |
| Operating System | WebOS 24 |
| Number of USB Ports | 2 |
| Number of HDMI Ports | 4 |
| VA & Streaming Apps | All 4, Amazon Video, Apple Music, Apple TV, BBC iPlayer, BBC Sounds, Disney+, ITVPlayer, My5, Netflix, Now TV, Rakuten, Spotify, YouTube |
| USB | Yes |
| USB Recording | Yes |
| Width with Stand | 123.6 cm |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 19.3 kg |
| Shipping Height | 81 cm |
| Shipping Weight | 24.2 kg |
| Shipping Width | 136 cm |
| Speakers | Yes |
| Smart TV | Yes |
| Shipping Depth | 18.7 cm |
| Screen Size | 55 in |
| Standard Refresh Rate | 120Hz |
| Depth | 26 cm |
| Depth with Stand | 26 cm |
| Backlight Technology | Edge |
| Bluetooth | Yes |
| Height with Stand | 78.6 cm |
| Maximum Resolution | 3840 x 2160 (3,840 x 2,160) |
| Features | Quantum Dot NanoCell technology, Intelligent processor for optimised picture & sound, webOS smart platform |
| Energy Efficiency Class | E |
| Enhanced Refresh Rate | Motion Pro |
| HDMI | Yes |
| HDMI Version | 4ea (supports 4K 120Hz, eARC, VRR, ALLM, QMS (4 port)) |
| with DVD player | No |
| Smart | Yes |
| Freesat Built In | No |
| Screen Size (inches) | 55 |
LG 55QNED87T6B.AEK 55QNED87T6A.AEK 55" 4K Smart TV - Essence Graphite
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


