



















The LG 55QNED85A6C.AEK is a top-of-the-line 55-inch Smart TV that offers stunning picture quality and advanced features for an immersive viewing experience.
Key features of the LG 55QNED85A6C.AEK include:
- 55-inch 4K QNED evo display for vibrant colors and sharp details
- α9 Gen4 AI processor for enhanced picture and sound quality
- Dolby Vision IQ and Dolby Atmos support for cinematic audio and visual experience
- webOS smart platform for easy access to streaming services and apps
- ThinQ AI technology for voice control and smart home integration
- Sleek design with slim bezels and a stylish stand
| Colour Group | Black |
|---|---|
| Product Range | 55 to 64 inch QLED 4K UHD Televisions |
| Width | 123.6 cm |
| Product Dimensions | N/A |
| Smart App Control | Yes |
| Includes Freely | No |
| Vesa Mount Size | 300 x 300 |
| Colour | Black |
| Manufacturer | LG |
| Key Feature 1 | QNED Colour |
| Key Feature 3 | Cinema Screen Design |
| Key Feature 2 | webOS platform |
| GTIN | 8806096353158 |
| Colour | Black |
| Model Number | 55QNED85A6C.AEK |
| Product Category Group | CE |
| Product Type | TV |
| RMS Output Power | 20W |
| Operating System | webOS |
| Number of USB Ports | 2 |
| Number of HDMI Ports | 4 |
| USB | Yes |
| USB Recording | Yes |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 15.7 kg |
| Warranty Information | consumer to keep receipt |
| Shipping Height | 81 cm |
| Shipping Weight | 21 kg |
| Shipping Width | 136 cm |
| Speakers | Yes |
| Smart TV | Yes |
| Shipping Depth | 16.2 cm |
| Screen Technology | 4K QNED |
| Screen Size | 55 in |
| Standard Refresh Rate | 120Hz |
| Digital Tuner | Yes |
| Depth | 28 cm |
| Depth with Stand | 28 cm |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Backlight Technology | Edge |
| Additional Information | Dynamic QNED colour for rich and accurate colours, Intelligent processor for optimised pictures and sound, Smart webOS platform with advanced AI functionality plus all your favourite streaming services, Smooth motion and advanced gaming features |
| Bluetooth | Yes |
| Maximum Resolution | 3840 x 2160 |
| Electronic Program Guide | Yes |
| Features | QNED Colour, webOS platform, Cinema Screen Design |
| Energy Efficiency Class | E |
| HDMI | Yes |
| HDMI Version | 4ea (supports 4K 120Hz, eARC, VRR, ALLM, QMS (4 port)) |
| with DVD player | No |
| Promotion 2 | . |
| Smart | Yes |
| Freesat Built In | No |
| Screen Size (inches) | 55 |
LG 55QNED85A6C.AEK 55" 4K QNED evo Smart TV
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


