

















The LG 55QNED80T6A.AEK 55" 4K Smart TV in Ashed Blue offers a stunning viewing experience with its Quantum Dot NanoCell technology. The 4K resolution provides sharp and detailed images, while the a7 Gen4 AI processor enhances picture quality for a more immersive viewing experience. With built-in Google Assistant and Amazon Alexa, you can easily control the TV with your voice and access a wide range of streaming services.
- Quantum Dot NanoCell technology for vibrant colors and improved contrast
- 4K resolution for sharp and detailed images
- a7 Gen4 AI processor for enhanced picture quality
- Built-in Google Assistant and Amazon Alexa for voice control
- Access to a wide range of streaming services for endless entertainment options
| Colour Group | Blue |
|---|---|
| Product Range | 55 to 64 inch QLED 4K UHD Televisions |
| Width | 123.6 cm |
| Height | 78.3 cm |
| Product Dimensions | 78.3cm x 123.6cm x 257cm |
| Colour | Ashed Blue |
| Manufacturer | LG |
| Key Feature 1 | Quantum Dot NanoCell technology |
| Key Feature 3 | webOS smart platform |
| GTIN | 8806084600936 |
| Colour | Blue |
| Model Number | 55QNED80T6A.AEK |
| Product Category Group | CE |
| Product Type | TV |
| RMS Output Power | 20W |
| Operating System | WebOS 24 |
| Number of USB Ports | 2 |
| Number of HDMI Ports | 2 |
| VA & Streaming Apps | All 4, Amazon Video, Apple Music, Apple TV, BBC iPlayer, BBC Sounds, Disney+, ITVPlayer, My5, Now TV, Rakuten, Spotify, UKTV, YouTube |
| USB | Yes |
| USB Recording | Yes |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Width with Stand | 123.6 cm |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 15.3 kg |
| Wireless LAN | Yes |
| Shipping Height | 81 cm |
| Shipping Weight | 19.6 kg |
| Shipping Width | 136 cm |
| Speakers | Yes |
| Smart TV | Yes |
| Shipping Depth | 15.2 cm |
| Screen Size | 55 in |
| Standard Refresh Rate | 60Hz |
| Depth | 257 cm |
| Depth with Stand | 25.7 cm |
| Backlight Technology | Edge |
| Bluetooth | Yes |
| Height with Stand | 78.3 cm |
| Maximum Resolution | 3840 x 2160 (3,840 x 2,160) |
| Features | Quantum Dot NanoCell technology, Smart processor with 4K upscaling, webOS smart platform |
| Energy Efficiency Class | E |
| HDMI | Yes |
| HDMI Version | 3ea (supports eARC, ALLM) |
| with DVD player | No |
| Smart | Yes |
| Freesat Built In | No |
| Screen Size (inches) | 55 |
LG 55QNED80T6A.AEK 55" 4K Smart TV - Ashed Blue
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


