LG 55NANO81T6A.AEK 55" 4K NanoCell Smart TV
- ColourBlue
- Freesat Built In/Sat TunerNo
- SmartYes
- Energy rateG
- Includes FreelyNo
- Screen Size (inches)55
- with DVD playerNo
- Manufacturer Guarantee1 year
- EAN8806084764188
Experience stunning visuals and immersive sound with the LG 55NANO81T6A.AEK 55" 4K NanoCell Smart TV. This sleek and modern TV brings your favorite movies, TV shows, and games to life with vibrant colors and sharp details.
Key features include:
- 55" 4K NanoCell display for crystal-clear picture quality
- Quad Core Processor 4K for smooth and responsive performance
- webOS smart platform for easy access to streaming services and apps
- Dolby Atmos sound for a cinematic audio experience
- ThinQ AI technology for voice control and smart home integration
| Manufacturer | LG |
|---|---|
| GTIN | 8806084764188 |
| Colour | Blue |
| Model Number | 55NANO81T6A.AEK |
| Colour Group | Blue |
| Product Range | 55 to 64 NanoCell 4K UHD Televisions |
| Width | 123.5 cm |
| Height | 78 cm |
| Product Dimensions | 78cm x 123.5cm x 23cm |
| Includes Freely | No |
| Colour | Ashed Blue |
| Key Feature 1 | NanoCell technology |
| Key Feature 3 | webOS smart platform |
| Key Feature 2 | Smart processor with 4K upscaling |
| Product Category Group | CE |
| Product Type | TV |
| RMS Output Power | 20W |
| Operating System | webOS |
| Number of USB Ports | 2 |
| Number of HDMI Ports | 3 |
| USB | Yes |
| USB Recording | Yes |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| TV Services | BBC iPlayer, ITV Player, All 4, My5, UKTV, Explore Freeview Play, STV Player, RTE Player, NOW TV, Netflix, Amazon Prime Video, Rakuten TV, Disney+, Apple TV and more |
| Width with Stand | 123.5 cm |
| Weight | 14.7 kg |
| Shipping Height | 81 cm |
| Shipping Weight | 19.5 kg |
| Shipping Width | 136 cm |
| Smart TV | Yes |
| Shipping Depth | 16.2 cm |
| Screen Technology | LED |
| Screen Size | 55 in |
| Standard Refresh Rate | 60Hz |
| Depth | 23 cm |
| Depth with Stand | 23 cm |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Backlight Technology | Direct |
| Additional Information | Virtual Assistant Supported, LG NanoCell technology for pure colours and sharp 4K Ultra HD picture, Smart processor with 4K Upscaling and more, Smart webOS platform with Freeview Play, Netflix, Disney+ and more, plus supreme connectivity, Stylish design, |
| Bluetooth | Yes |
| Height with Stand | 78 cm |
| Maximum Resolution | 3840 x 2160 |
| Features | NanoCell technology, Smart processor with 4K upscaling, webOS smart platform |
| Energy Efficiency Class | G |
| HDMI | Yes |
| HDMI Version | 3ea (supports eARC, ALLM) |
| with DVD player | No |
| Smart | Yes |
| Freesat Built In | No |
| Screen Size (inches) | 55 |


