

















Key features:
- 50-inch 4K LED display for crisp, clear visuals
- Smart TV functionality for easy access to streaming services and apps
- High dynamic range (HDR) technology for enhanced contrast and colors
- Dolby Atmos audio technology for immersive sound experience
- Thin bezel design for a sleek and modern look
| Colour Group | Blue |
|---|---|
| Product Range | 43 to 54 inch LED 4K UHD Televisions |
| Width | 112.1 cm |
| Height | 71.3 cm |
| Product Dimensions | 71.3cm x 112.1cm x 23.1cm |
| Colour | Ashed Blue |
| Manufacturer | LG |
| Key Feature 1 | Sharp Ultra HD picture |
| Key Feature 3 | webOS smart platform |
| Key Feature 2 | Smart processor with 4K upscaling |
| GTIN | 8806084610782 |
| Colour | Black |
| Model Number | 50UT80006LA.AEK |
| Product Category Group | CE |
| Product Type | TV |
| RMS Output Power | 20W |
| Operating System | webOS |
| Number of USB Ports | 2 |
| Number of HDMI Ports | 3 |
| USB | Yes |
| USB Recording | Yes |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| TV Services | BBC iPlayer, ITV Player, All 4, My5, UKTV, Explore Freeview Play, STV Player, RTE Player, NOW TV, Netflix, Amazon Prime Video, Rakuten TV, Disney+, Apple TV and more |
| Width with Stand | 112.1 cm |
| Weight | 11.9 kg |
| Shipping Height | 77.5 cm |
| Shipping Weight | 14.6 kg |
| Shipping Width | 121.5 cm |
| Smart TV | Yes |
| Shipping Depth | 15.2 cm |
| Screen Technology | LED |
| Screen Size | 50 in |
| Standard Refresh Rate | 60Hz |
| Depth | 23.1 cm |
| Depth with Stand | 23.1 cm |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Backlight Technology | Direct |
| Additional Information | Virtual Assistant Supported, Sharp 4K Ultra HD picture, Smart processor with 4K Upscaling and more, webOS smart platform with Freeview Play, Netflix, Disney+ and more , Stylish design, Instant movie theatre with FILMMAKER mode and HDR |
| Bluetooth | Yes |
| Height with Stand | 71.3 cm |
| Maximum Resolution | 3840 x 2160 |
| Features | Sharp Ultra HD picture, Smart processor with 4K upscaling, webOS smart platform |
| Energy Efficiency Class | F |
| HDMI | Yes |
| HDMI Version | 3ea (supports eARC, ALLM) |
| Promotion 2 | LG Euro Voucher 20 |
| Smart | Yes |
| Screen Size (inches) | 50 |
LG 50UT80006LA.AEK 50" 4K LED Smart TV
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


