





















The LG 50UA74006LB.AEK 50' 4K Ultra HD Smart TV is a top-of-the-line television that offers stunning picture quality and smart features for a truly immersive viewing experience.
Key features include:
- 50-inch display with 4K Ultra HD resolution for crystal-clear images
- Smart TV functionality allows you to stream your favorite shows and movies
- WebOS operating system for easy navigation and access to apps
- Quad-core processor for fast performance and smooth multitasking
- Multiple HDMI and USB ports for connecting external devices
| Colour Group | Blue |
|---|---|
| Product Range | 43 to 54 inch LED 4K UHD Televisions |
| Width | 112.2 cm |
| Height | 65.4 cm |
| Product Dimensions | 65.4cm x 112.2cm x 6.79cm |
| Smart App Control | 1 |
| Vesa Mount Size | 200 x 200 |
| Colour | Ashed Blue |
| Manufacturer | Lg |
| Key Feature 1 | Sharp 4K Display ? Stunning visuals for all content |
| Key Feature 3 | webOS Platform ? Access to all your favourite apps |
| Key Feature 2 | Smart Processor ? Upscales content for optimal viewing |
| GTIN | 8806096531082 |
| Colour | Blue |
| Model Number | 50UA74006LB.AEK |
| Key Feature 4 | FILMMAKER Mode ? Experience films as intended |
| Product Category Group | CE |
| Product Type | TV |
| RMS Output Power | 20W |
| Operating System | webOS |
| Number of USB Ports | 1 |
| Number of HDMI Ports | 3 |
| USB | Yes |
| USB Recording | Yes |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| TV Services | Catch-up services, Netflix, NOW, Amazon Prime, Apple TV, Disney+, YouTube and more |
| Width with Stand | 112.2 cm |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 9.4 kg |
| Warranty Information | *receipt of purchase must be kept to support any claim |
| Shipping Height | 76 cm |
| Shipping Weight | 11.8 kg |
| Shipping Width | 121.5 cm |
| Shipping Depth | 14.2 cm |
| Screen Technology | LED |
| Screen Size | 50 in |
| Standard Refresh Rate | 60Hz |
| Digital Tuner | Yes |
| Depth | 6.79 cm |
| Depth with Stand | 23 cm |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Backlight Technology | LED Direct |
| Additional Information | Energy Saving Mode, Slim design |
| Bluetooth | Yes |
| Height with Stand | 71.8 cm |
| Maximum Resolution | 3,840 x 2,160 |
| Electronic Program Guide | Yes |
| Features | Sharp 4K Display ? Stunning visuals for all content, Smart Processor ? Upscales content for optimal viewing, webOS Platform ? Access to all your favourite apps, FILMMAKER Mode ? Experience films as intended |
| Energy Efficiency Class | F |
| HDMI | Yes |
| HDMI Version | 2 |
| Smart | Yes |
| Screen Size (inches) | 50 |
LG 50UA74006LB.AEK 50" 4K Ultra HD Smart TV
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

