

















Experience stunning picture quality with the LG 50QNED87T6B.AEK 50" 4K Smart TV in Essence Graphite. This TV features Quantum Dot technology, providing vibrant colors and sharp contrast for a truly immersive viewing experience. With a 120Hz refresh rate and HDMI 2.1 compatibility, you can enjoy smooth motion and seamless connectivity for all your favorite content.
- Quantum Dot technology for vibrant colors and sharp contrast
- 120Hz refresh rate for smooth motion
- HDMI 2.1 compatibility for seamless connectivity
- Smart TV functionality for access to streaming services and apps
- Essence Graphite design for a sleek and modern look
| Colour Group | Grey |
|---|---|
| Product Range | 43 to 54 inch QLED 4K UHD Televisions |
| Width | 112.3 cm |
| Height | 72.1 cm |
| Product Dimensions | 72.1cm x 112.3cm x 26cm |
| Includes Freely | No |
| Colour | Essence Graphite |
| Manufacturer | LG |
| Key Feature 1 | Quantum Dot NanoCell technology |
| Key Feature 3 | webOS smart platform |
| GTIN | 8806096010938 |
| Colour | Grey |
| Model Number | 50QNED87T6B.AEK |
| Product Category Group | CE |
| Product Type | TV |
| RMS Output Power | 20W |
| Number of USB Ports | 2 |
| Number of HDMI Ports | 4 |
| VA & Streaming Apps | All 4, Amazon Video, Apple Music, Apple TV, BBC iPlayer, BBC Sounds, Disney+, ITVPlayer, My5, Netflix, Now TV, Rakuten, Spotify, UKTV, YouTube |
| USB | Yes |
| USB Recording | Yes |
| Width with Stand | 112.3 cm |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 16.8 kg |
| Wireless LAN | Yes |
| Shipping Height | 81 cm |
| Shipping Weight | 20.1 kg |
| Shipping Width | 121.5 cm |
| Speakers | Yes |
| Smart TV | Yes |
| Shipping Depth | 17.2 cm |
| Screen Size | 50 in |
| Standard Refresh Rate | 120Hz |
| Depth | 26 cm |
| Depth with Stand | 26 cm |
| Backlight Technology | Edge |
| Bluetooth | Yes |
| Height with Stand | 72.1 cm |
| Maximum Resolution | 3840 x 2160 (3,840 x 2,160) |
| Features | Quantum Dot NanoCell technology, Intelligent processor for optimised picture & sound, webOS smart platform |
| Energy Efficiency Class | E |
| Enhanced Refresh Rate | Motion Pro |
| HDMI | Yes |
| HDMI Version | 4ea (supports 4K 120Hz, eARC, VRR, ALLM, QMS (4 port)) |
| with DVD player | No |
| Smart | Yes |
| Freesat Built In | No |
| Screen Size (inches) | 50 |
LG 50QNED87T6B.AEK 50" 4K Smart TV - Essence Graphite
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


