

















Introducing the LG 50QNED80T6A.AEK 50' 4K Smart TV in a stylish Ashed Blue color. This TV combines stunning picture quality with smart features for an immersive entertainment experience.
Key Features:
- 50-inch display with 4K resolution for crisp, clear images
- Quantum Dot technology for vibrant colors and enhanced brightness
- α9 Gen4 AI Processor for smooth, lifelike visuals
- webOS smart platform for easy access to streaming services and apps
- ThinQ AI technology for voice control and smart home integration
| Colour Group | Blue |
|---|---|
| Product Range | 43 to 54 inch QLED 4K UHD Televisions |
| Width | 112.3 cm |
| Height | 72 cm |
| Product Dimensions | 72cm x 112.3cm x 25.7cm |
| Includes Freely | No |
| Colour | Ashed Blue |
| Manufacturer | LG |
| Key Feature 1 | Quantum Dot NanoCell technology |
| Key Feature 3 | webOS smart platform |
| GTIN | 8806084610003 |
| Colour | Blue |
| Model Number | 50QNED80T6A.AEK |
| Product Category Group | CE |
| Product Type | TV |
| RMS Output Power | 60Hz |
| Operating System | WebOS 24 |
| Number of USB Ports | 2 |
| Number of HDMI Ports | 3 |
| VA & Streaming Apps | All 4, Amazon Video, Apple Music, Apple TV, BBC iPlayer, BBC Sounds, Disney+, ITVPlayer, My5, Netflix, Now TV, Rakuten, Spotify, UKTV, YouTube |
| USB | Yes |
| USB Recording | Yes |
| Width with Stand | 112.3 cm |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 13.4 kg |
| Wireless LAN | Yes |
| Shipping Height | 77.5 cm |
| Shipping Weight | 16.4 kg |
| Shipping Width | 121.5 cm |
| Speakers | Yes |
| Smart TV | Yes |
| Shipping Depth | 15.2 cm |
| Screen Size | 50 in |
| Standard Refresh Rate | 60Hz |
| Depth | 25.7 cm |
| Depth with Stand | 25.7 cm |
| Backlight Technology | Edge |
| Bluetooth | Yes |
| Height with Stand | 72 cm |
| Maximum Resolution | 3840 x 2160 (3,840 x 2,160) |
| Features | Quantum Dot NanoCell technology, Smart processor with 4K upscaling, webOS smart platform |
| Energy Efficiency Class | F |
| HDMI | Yes |
| HDMI Version | 3ea (supports eARC, ALLM) |
| with DVD player | No |
| Smart | Yes |
| Freesat Built In | No |
| Screen Size (inches) | 50 |
LG 50QNED80T6A.AEK 50" 4K Smart TV - Ashed Blue
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


