LG 50NANO81T6A.AEK 50" 4K NanoCell Smart TV
- ColourBlack
- SmartYes
- Energy rateG
- Screen Size (inches)50
- Manufacturer Guarantee1 year
- EAN8806084804105
The LG 50NANO81T6A.AEK 50' 4K NanoCell Smart TV offers stunning picture quality and smart features for an immersive viewing experience. With NanoCell technology, this TV delivers vibrant colors and precise details for lifelike images.
Key features of the LG 50NANO81T6A.AEK 50' 4K NanoCell Smart TV include:
- 4K resolution for sharp and clear picture quality
- NanoCell technology for enhanced color accuracy and wider viewing angles
- Quad Core processor for seamless performance and fast access to apps
- webOS smart platform for easy access to streaming services and apps
- ThinQ AI for voice control and smart home integration
- Dolby Vision and Dolby Atmos support for immersive audio and visual experience
| Manufacturer | LG |
|---|---|
| GTIN | 8806084804105 |
| Colour | Black |
| Model Number | 50NANO81T6A.AEK |
| Colour Group | Blue |
| Product Range | 43 to 54 inch NanoCell 4K UHD Televisions |
| Width | 112.1 cm |
| Height | 71.6 cm |
| Product Dimensions | 71.6cm x 112.1cm x 23cm |
| Colour | Ashed Blue |
| Key Feature 1 | NanoCell technology |
| Key Feature 3 | webOS smart platform |
| Key Feature 2 | Smart processor with 4K upscaling |
| Product Category Group | CE |
| Product Type | TV |
| RMS Output Power | 20W |
| Operating System | webOS |
| Number of USB Ports | 2 |
| Number of HDMI Ports | 3 |
| USB | Yes |
| USB Recording | Yes |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| TV Services | BBC iPlayer, ITV Player, All 4, My5, UKTV, Explore Freeview Play, STV Player, RTE Player, NOW TV, Netflix, Amazon Prime Video, Rakuten TV, Disney+, Apple TV and more |
| Width with Stand | 112.1 cm |
| Weight | 12.3 kg |
| Shipping Height | 77.5 cm |
| Shipping Weight | 15 kg |
| Shipping Width | 121.5 cm |
| Smart TV | Yes |
| Shipping Depth | 15.2 cm |
| Screen Technology | LED |
| Screen Size | 50 in |
| Standard Refresh Rate | 60Hz |
| Depth | 23 cm |
| Depth with Stand | 23 cm |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Backlight Technology | Direct |
| Additional Information | Virtual Assistant Supported, LG NanoCell technology for pure colours and sharp 4K Ultra HD picture, Smart processor with 4K Upscaling and more, Smart webOS platform with Freeview Play, Netflix, Disney+ and more, plus supreme connectivity, Stylish design, |
| Bluetooth | Yes |
| Height with Stand | 71.6 cm |
| Maximum Resolution | 3840 x 2160 |
| Features | NanoCell technology, Smart processor with 4K upscaling, webOS smart platform |
| Energy Efficiency Class | G |
| HDMI | Yes |
| HDMI Version | 3ea (supports eARC, ALLM) |
| Smart | Yes |
| Screen Size (inches) | 50 |


