









The LG 50NANO80A6B.AEK NanoCell 50' 4K UHD Smart TV offers stunning picture quality and smart features for an immersive viewing experience.
Key features include:
- NanoCell Display Technology for vibrant colors and enhanced contrast
- 4K UHD resolution for crystal-clear picture quality
- Quad Core Processor for fast and responsive performance
- webOS smart platform for easy access to streaming services and apps
- ThinQ AI technology for voice control and smart home integration
- Dolby Vision and Dolby Atmos support for cinematic audio and visuals
| Colour Group | Black |
|---|---|
| Product Range | 43 to 54 inch NanoCell 4K UHD Televisions |
| Width | 112.1 cm |
| Height | 71.6 cm |
| Product Dimensions | 71.6cm x 112.1cm x 23cm |
| Includes Freely | No |
| Vesa Mount Size | 200 x 200 |
| Colour | Black |
| Manufacturer | Lg |
| Key Feature 1 | LG NanoCell technology for pure colours and sharp 4K Ultra HD picture |
| Key Feature 3 | Smart webOS platform with advanced AI functionality plus all your favourite streaming services |
| Key Feature 2 | Smart processor with 4K Upscaling and more |
| GTIN | 8806096352830 |
| Colour | Black |
| Model Number | 50NANO80A6B.AEK |
| Key Feature 4 | Immersive cinema experience with Filmmaker Mode and HDR |
| Product Category Group | CE |
| Product Type | TV |
| RMS Output Power | 20W |
| Operating System | webOS |
| Number of USB Ports | 2 |
| Number of HDMI Ports | 3 |
| USB | Yes |
| USB Recording | Yes |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 11.8 kg |
| Warranty Information | register warranty www.lg.com/support/warranty, register within 28 days of purchase |
| Shipping Height | 77.5 cm |
| Shipping Weight | 14.5 kg |
| Shipping Width | 121.5 cm |
| Speakers | 1 |
| Smart TV | Yes |
| Shipping Depth | 15.2 cm |
| Screen Technology | 4KUHD |
| Screen Size | 50 in |
| Standard Refresh Rate | 60Hz Native |
| Digital Tuner | Yes |
| Depth | 23 cm |
| Depth with Stand | 23 cm |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Backlight Technology | Direct |
| Additional Information | Stylish design |
| Bluetooth | Yes |
| Height with Stand | 71.6 cm |
| Maximum Resolution | 4K Ultra HD (3,840 x 2,160) |
| Electronic Program Guide | Yes |
| Energy Efficiency Class | F |
| HDMI | Yes |
| HDMI Version | 3ea (supports eARC, ALLM) |
| with DVD player | No |
| Smart | No |
| Freesat Built In | No |
| Screen Size (inches) | 50 |
LG 50NANO80A6B.AEK NanoCell 50" 4K UHD Smart TV
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com
