

















The LG 43UT91006LA.AEK 43" 4K LED Smart TV is a high-quality television that offers stunning picture quality and a range of smart features for an immersive viewing experience.
Key features include:
- 43" 4K LED display for crisp, clear images
- Smart TV functionality allows you to access streaming services, apps, and more
- HDR technology enhances contrast and color for a more lifelike picture
- Dolby Atmos audio technology for immersive sound quality
- Multiple HDMI and USB ports for connecting external devices
| Colour Group | Blue |
|---|---|
| Product Range | 43 to 54 inch LED 4K UHD Televisions |
| Width | 96.8 cm |
| Height | 64 cm |
| Product Dimensions | 64cm x 96.8cm x 26cm |
| Colour | Ashed Blue |
| Manufacturer | LG |
| Key Feature 1 | UHD with Local Dimming |
| Key Feature 3 | webOS smart platform |
| Key Feature 2 | Smart processor with 4K upscaling |
| GTIN | 8806084646286 |
| Colour | Black |
| Model Number | 43UT91006LA.AEK |
| Product Category Group | CE |
| Product Type | TV |
| RMS Output Power | 20W |
| Operating System | WebOS 24 |
| Number of USB Ports | 2 |
| Number of HDMI Ports | 3 |
| USB | Yes |
| USB Recording | Yes |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| TV Services | BBC iPlayer, ITV Player, All 4, My5, UKTV, Explore Freeview Play, STV Player, RTE Player, NOW TV, Netflix, Amazon Prime Video, Rakuten TV, Disney+, Apple TV and more |
| Width with Stand | 96.8 cm |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 13.1 kg |
| Shipping Height | 66 cm |
| Shipping Weight | 15.2 kg |
| Shipping Width | 105.5 cm |
| Smart TV | Yes |
| Shipping Depth | 17.2 cm |
| Screen Technology | LED |
| Screen Size | 43 in |
| Standard Refresh Rate | 60Hz |
| Depth | 26 cm |
| Depth with Stand | 26 cm |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Backlight Technology | Edge |
| Additional Information | Virtual Assistant Supported, Sharp 4K Ultra HD picture with local dimming for enhanced contrast, Smart processor with 4K Upscaling and more, webOS smart platform with Freeview Play, Netflix, Disney+ and more, Super-slim and stylish design, Instant movie t |
| Bluetooth | Yes |
| Height with Stand | 64 cm |
| Maximum Resolution | 3840 x 2160 |
| Features | UHD with Local Dimming, Smart processor with 4K upscaling, webOS smart platform |
| Energy Efficiency Class | G |
| HDMI | Yes |
| HDMI Version | 3ea (supports eARC, ALLM) |
| with DVD player | No |
| Promotion 2 | LG Euro Voucher 20 |
| Smart | Yes |
| Screen Size (inches) | 43 |
LG 43UT91006LA.AEK 43" 4K LED Smart TV
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


