LG 43UT80006LA.AEK 43" 4K LED Smart TV
- ColourBlack
- SmartYes
- Energy rateG
- Screen Size (inches)43
- Manufacturer Guarantee1 year
- EAN8806084631800
The LG 43UT80006LA.AEK 43" 4K LED Smart TV is a high-quality television with stunning picture quality and smart features for an immersive viewing experience.
Key features include:
- 43" 4K LED display for crisp, clear images
- Smart TV functionality for access to streaming services and apps
- Quad Core Processor for smooth performance
- Active HDR for enhanced contrast and color accuracy
- Dolby Digital sound technology for immersive audio
| Manufacturer | LG |
|---|---|
| GTIN | 8806084631800 |
| Colour | Black |
| Model Number | 43UT80006LA.AEK |
| Colour Group | Blue |
| Product Range | 43 to 54 inch LED 4K UHD Televisions |
| Width | 96.7 cm |
| Height | 62.1 cm |
| Product Dimensions | 62.1cm x 96.7cm x 21.6cm |
| Colour | Ashed Blue |
| Key Feature 1 | Sharp Ultra HD picture |
| Key Feature 3 | webOS smart platform |
| Key Feature 2 | Smart processor with 4K upscaling |
| Product Category Group | CE |
| Product Type | TV |
| RMS Output Power | 20W |
| Operating System | webOS |
| Number of USB Ports | 2 |
| Number of HDMI Ports | 3 |
| USB | Yes |
| USB Recording | Yes |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| TV Services | BBC iPlayer, ITV Player, All 4, My5, UKTV, Explore Freeview Play, STV Player, RTE Player, NOW TV, Netflix, Amazon Prime Video, Rakuten TV, Disney+, Apple TV and more |
| Width with Stand | 96.7 cm |
| Weight | 8.9 kg |
| Shipping Height | 66 cm |
| Shipping Weight | 10.6 kg |
| Shipping Width | 105.5 cm |
| Smart TV | Yes |
| Shipping Depth | 14.2 cm |
| Screen Technology | LED |
| Screen Size | 43 in |
| Standard Refresh Rate | 60Hz |
| Depth | 21.6 cm |
| Depth with Stand | 21.6 cm |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Backlight Technology | Direct |
| Additional Information | Virtual Assistant Supported, Sharp 4K Ultra HD picture, Smart processor with 4K Upscaling and more, webOS smart platform with Freeview Play, Netflix, Disney+ and more , Stylish design, Instant movie theatre with FILMMAKER mode and HDR |
| Bluetooth | Yes |
| Height with Stand | 62.1 cm |
| Maximum Resolution | 3840 x 2160 |
| Features | Sharp Ultra HD picture, Smart processor with 4K upscaling, webOS smart platform |
| Energy Efficiency Class | G |
| HDMI | Yes |
| HDMI Version | 3ea (supports eARC, ALLM) |
| Smart | Yes |
| Screen Size (inches) | 43 |


