























The LG 43UA74006LB.AEK 43" 4K Ultra HD Smart TV is a sleek and modern television that offers stunning picture quality and smart features for an immersive viewing experience.
Key Features:
- 43" 4K Ultra HD display for crystal-clear picture quality
- Smart TV functionality allows you to stream your favorite shows and movies
- High Dynamic Range (HDR) technology enhances contrast and color for a more lifelike image
- Multiple HDMI and USB ports for connecting external devices
- Virtual Surround Sound technology for an immersive audio experience
| Colour Group | Blue |
|---|---|
| Product Range | 43 to 54 inch LED 4K UHD Televisions |
| Width | 96.8 cm |
| Height | 56.7 cm |
| Product Dimensions | 56.7cm x 96.8cm x 6.79cm |
| Smart App Control | 1 |
| Vesa Mount Size | 200 x 200 |
| Colour | Ashed Blue |
| Manufacturer | Lg |
| Key Feature 1 | 4K Upscaling ? Delivers stunning clarity |
| Key Feature 3 | FILMMAKER mode ? Preserves the director's vision |
| Key Feature 2 | Smart webOS ? Stream your favourite apps |
| GTIN | 8806096531129 |
| Colour | Blue |
| Model Number | 43UA74006LB.AEK |
| Key Feature 4 | HDR support ? Expands contrast and brightness |
| Product Category Group | CE |
| Product Type | TV |
| RMS Output Power | 20W |
| Operating System | webOS |
| Number of USB Ports | 1 |
| Number of HDMI Ports | 3 |
| USB | Yes |
| USB Recording | Yes |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| TV Services | Catch-up services, Netflix, NOW, Amazon Prime, Apple TV, Disney+, YouTube and more |
| Width with Stand | 96.8 cm |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 7.3 kg |
| Warranty Information | *receipt of purchase must be kept to support any claim |
| Shipping Height | 66 cm |
| Shipping Weight | 9.1 kg |
| Shipping Width | 105.5 cm |
| Shipping Depth | 14.2 cm |
| Screen Technology | LED |
| Screen Size | 43 in |
| Standard Refresh Rate | 60Hz |
| Digital Tuner | Yes |
| Depth | 6.79 cm |
| Depth with Stand | 20 cm |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Backlight Technology | LED Direct |
| Additional Information | Energy Saving Mode, Slim design |
| Bluetooth | Yes |
| Height with Stand | 62.1 cm |
| Maximum Resolution | 3,840 x 2,160 |
| Electronic Program Guide | Yes |
| Features | 4K Upscaling ? Delivers stunning clarity, Smart webOS ? Stream your favourite apps, FILMMAKER mode ? Preserves the director's vision, HDR support ? Expands contrast and brightness |
| Energy Efficiency Class | G |
| HDMI | Yes |
| HDMI Version | 2 |
LG 43UA74006LB.AEK 43" 4K Ultra HD Smart TV
✔ Rapid Delivery Available
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com
