

















The LG 43QNED84A6C.AEK 43" 4K Ultra HD QNED Smart TV is a top-of-the-line television that offers stunning picture quality and smart features for an immersive viewing experience.
Key features include:
- 43" 4K Ultra HD display for crisp, clear images
- QNED technology for vibrant colors and deep contrast
- Smart TV capabilities for streaming your favorite shows and movies
- Voice control with built-in Google Assistant and Alexa
- Dolby Atmos sound for immersive audio experience
- Sleek design with slim bezels for a modern look
| Product Range | 43 to 54 inch QLED 4K UHD Televisions |
|---|---|
| Width | 96.9 cm |
| Height | 63.4 cm |
| Product Dimensions | 63.4cm x 96.9cm x 25.7cm |
| Vesa Mount Size | 200 x 200 |
| Manufacturer | Lg |
| Key Feature 1 | Dynamic QNED colour |
| Key Feature 3 | Immersive cinema experience with Filmmaker Mode |
| Key Feature 2 | Smart webOS platform with advanced AI functionality |
| GTIN | 8806096441459 |
| Colour | Black |
| Model Number | 43QNED84A6C.AEK |
| Product Category Group | CE |
| Product Type | TV |
| RMS Output Power | 20W |
| Operating System | webOS |
| Number of USB Ports | 1 |
| Number of HDMI Ports | 3 |
| USB | Yes |
| USB Recording | Yes |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 9.8 kg |
| Warranty Information | registration required*lg tv 5 year warranty must be registered by your retailer on a portal provided by domestic & general on behalf of lg |
| Shipping Height | 66 cm |
| Shipping Weight | 12.1 kg |
| Speakers | 1 |
| Smart TV | Yes |
| Shipping Depth | 14.2 cm |
| Screen Technology | 4K QNED |
| Standard Refresh Rate | 60Hz Native |
| Digital Tuner | Yes |
| Depth | 25.7 cm |
| Depth with Stand | 25.7 cm |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Backlight Technology | Edge |
| Bluetooth | Yes |
| Height with Stand | 63.4 cm |
| Maximum Resolution | 4K Ultra HD (3,840 x 2,160) |
| Electronic Program Guide | Yes |
| Features | Dynamic QNED colour, Smart webOS platform with advanced AI functionality, Immersive cinema experience with Filmmaker Mode |
| Energy Efficiency Class | G |
| HDMI | Yes |
| HDMI Version | 3ea (supports eARC, ALLM) |
| Smart | Yes |
| Screen Size (inches) | 43 |
LG 43QNED84A6C.AEK 43" 4K Ultra HD QNED Smart TV
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


