















The LG 43NANO80A6B.AEK is a 43-inch 4K Ultra HD Smart TV that delivers stunning picture quality and smart features for an immersive viewing experience.
Key features include:
- 4K Ultra HD resolution for crisp, clear images
- Quad Core Processor for smooth performance
- webOS smart platform for easy access to streaming services
- ThinQ AI technology for voice control and smart home integration
- Active HDR for enhanced contrast and colors
- Dolby Atmos audio for immersive sound
| Product Range | 43 to 54 inch NanoCell 4K UHD Televisions |
|---|---|
| Width | 96.7 cm |
| Height | 62.1 cm |
| Product Dimensions | 62.1cm x 96.7cm x 20cm |
| Smart App Control | Yes |
| Manufacturer | Lg |
| Key Feature 1 | LG Nano Cell |
| Key Feature 3 | Smart WebOS Platform with AI Functionality |
| Key Feature 2 | Smart processor with 4K Upscaling and more |
| GTIN | 8806096360637 |
| Colour | Black |
| Model Number | 43NANO80A6B.AEK |
| Key Feature 4 | Immersive cinema experience with Filmmaker Mode and HDR |
| Product Category Group | CE |
| Product Type | TV |
| RMS Output Power | 20W |
| Operating System | webOS |
| Number of USB Ports | 2 |
| Number of HDMI Ports | 3 |
| USB | Yes |
| USB Recording | Yes |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 8.8 kg |
| Warranty Information | *receipt of purchase must be kept to support any claim. |
| Shipping Height | 105.5 cm |
| Shipping Weight | 10.7 kg |
| Shipping Width | 66 cm |
| Speakers | Yes |
| Smart Connect | Yes |
| Smart TV | Yes |
| Screen Technology | 4KUHD |
| Standard Refresh Rate | 60Hz Native |
| Digital Tuner | Yes |
| Depth | 20 cm |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Backlight Technology | Direct |
| Additional Information | Stylish design |
| Bluetooth | Yes |
| Maximum Resolution | 3840 x 2160 |
| Electronic Program Guide | Yes |
| Features | LG Nano Cell, Smart processor with 4K Upscaling and more, Smart WebOS Platform with AI Functionality, Immersive cinema experience with Filmmaker Mode and HDR |
| Energy Efficiency Class | G |
| HDMI | Yes |
| HDMI Version | 3ea (supports eARC, ALLM) |
| Outdoor IP55 weatherproof rated | No |
| Smart | Yes |
| Freesat Built In | Yes |
LG 43NANO80A6B.AEK 43" 4K Ultra HD Smart TV
To order call 01263 733145
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

