







The Leisure CS90D530X Cuisinemaster 90 Induction SS Electric Range Cooker is a versatile and stylish addition to any kitchen. With its sleek stainless steel design and induction hob, this cooker offers both functionality and modern aesthetics.
Key features include:
- Three ovens for versatile cooking options, including a main fan oven, tall fan oven, and grill oven
- Induction hob with five cooking zones for precise and efficient cooking
- Programmable timer for convenient meal planning
- Easy clean enamel interior for hassle-free maintenance
- LED display for easy monitoring of cooking settings
| Colour Group | Stainless Steel |
|---|---|
| Product Range | Electric Range Cookers |
| Width | 90 cm |
| Height | 90 cm |
| Product Dimensions | 90cm x 90cm x 60cm |
| Colour | Stainless Steel |
| Manufacturer | Leisure |
| Key Feature 1 | Three ovens |
| Key Feature 3 | True Fan Cooking |
| Key Feature 2 | Induction with boost function |
| Colour | Silver |
| Model Number | CS90D530X |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Range Cooker |
| Number of Cooking Elements | 5 |
| Net Main Oven Capacity | 63 L |
| Oven Type | Electric |
| Number of Ovens | Triple |
| Type of Grill/Griddle | Full width grill/no hob griddle |
| Weight | 87 kg |
| Shipping Height | 107 cm |
| Shipping Weight | 102.5 kg |
| Shipping Width | 96 cm |
| Shipping Depth | 70 cm |
| Secondary Oven Features | 79L secondary tall fan oven for extra capacity, Right Cavity Position, 4 Shelves, Interior Light, Right Hand Door Hinge Position, Enamel Interior |
| Storage Compartment | No |
| Control Type | Rotary Dials |
| Cooking Element 4 Power | 2 kW (Front Right & Rear Right) |
| Cooking Element 3 Power | 4 kW (Central) |
| Cooking Element 1 Power | 3 kW (Front Left & Central Rear Right) |
| Cooking Element 2 Power | 1 kW (Rear Left & Central Front Right) |
| Depth | 60 cm |
| Interior Light Type | Halogen |
| Hob Element Type | Induction |
| Main Oven Features | Catalytic / Stay Clean Liners, 63 Litres, Electric Fan Oven, 2 Shelves |
| Main Oven Type | Fan |
| Electronic Clock/Timer | Yes |
| Features | Three ovens, Induction with boost function, True Fan Cooking |
| Energy rating | A oven / A oven |
| Electrical connection (fuse rating) | 32 amp |
Leisure CS90D530X 90cm Electric Range Cooker with Induction Hob - Stainless Steel
To order call 01263 733145
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


