







The Leisure CS90C530K Cuisinemaster 90 Ceramic Black Electric Range Cooker is a stylish and versatile addition to any kitchen. With a sleek black ceramic finish, this cooker not only looks great but also offers a wide range of cooking options to suit your needs.
Key features of the CS90C530K include:
- Three ovens for maximum cooking flexibility
- Five-zone ceramic hob for efficient cooking
- Programmable timer for convenience
- Easy-clean enamel interior for hassle-free maintenance
- LED display for easy monitoring of cooking settings
| Colour Group | Blue |
|---|---|
| Product Range | Electric Range Cookers |
| Width | 90 cm |
| Display Screen Type | LED |
| Height | 90 cm |
| Product Dimensions | 90cm x 90cm x 60cm |
| Colour | Black |
| Manufacturer | Leisure |
| Key Feature 1 | 5-zone ceramic hob |
| Key Feature 3 | True Fan Cooking |
| Key Feature 2 | Three ovens |
| Colour | Black |
| Model Number | CS90C530K |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Range Cooker |
| Net Main Oven Capacity | 63 L |
| Net Top Oven Capacity | 79 L |
| Oven Type | Fan |
| Oven Lining Type - Back | Enamel |
| Oven Lining Type - Sides | Catalytic |
| Number of Ovens | Triple |
| Type of Grill/Griddle | Full width grill/no hob griddle |
| Weight | 87.5 kg |
| Shipping Height | 107 cm |
| Shipping Weight | 102.6 kg |
| Shipping Width | 96 cm |
| Shipping Depth | 70 cm |
| Secondary Oven Features | 79L secondary tall fan oven for extra capacity |
| Secondary Oven Type | Fan |
| Control Type | Rotary Knob |
| Cooking Element 4 Power | 1.7 kW (Rear Right) |
| Cooking Element 3 Power | 0.75/2.2 kW (Central) |
| Cooking Element 1 Power | 1.7 kW (Front Left) |
| Cooking Element 2 Power | 1.2 kW (Rear Left & Front Right) |
| Depth | 60 cm |
| Certifications & Standards | CE |
| Interior Light Type | Halogen |
| Keep Warm Function | Yes |
| Hob Element Type | Electric |
| Levelling Legs | Yes |
| Main Oven Features | 63L main fan oven for faster cooking at lower temperatures |
| Main Oven Type | Electric |
| Energy Efficiency Class (Main Oven) | A |
| Electronic Clock/Timer | Yes |
| Energy Efficiency Class (Secondary Oven) | A |
| Features | 5-zone ceramic hob, Three ovens, True Fan Cooking |
| Energy rating | A oven / A oven |
| Electrical connection (fuse rating) | 57 amp |
Leisure CS90C530K 90cm Electric Range Cooker with Three Ovens - Black
To order call 01263 733145
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


