











Features: Stylish modern timer with graphical display
Five burner gas hob with a dedicated hob top griddle
12 function main oven with 72 litre capacity
63L secondary fan oven for extra capacity
33L capacity third oven with slow cooking setting
Dedicated grill cavity with telescopic grill pan
Cook clean catalytic liners help keep the main ovens clean
Removable inner door glass for easy cleaning
Durable cast iron pan supports
Auto ignition with Flame safety device (FSD)
Width: 110cm
Depth: 60cm
11.3 kW total connected load
| Product Dimensions | 90cm x 110cm x 60cm |
|---|---|
| LPG Convertible | Yes |
| Colour | Stainless Steel |
| Manufacturer | Leisure |
| Key Feature 1 | Three ovens |
| Key Feature 3 | Ceramic warming zone |
| Key Feature 2 | Slow cooking setting |
| GTIN | 5023790031486 |
| Colour | Silver |
| Model Number | CS110F722X |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Dual Fuel Range Cooker |
| Net Main Oven Capacity | 72 L |
| Net Top Oven Capacity | 63 L |
| Oven Accessories | Yes |
| Oven Lining Type - Back | Catalytic |
| Oven Lining Type - Sides | Catalytic |
| Number of Ovens | Quadruple |
| Type of Grill/Griddle | Full Width Grill |
| Weight | 114.2 kg |
| Shipping Height | 112 cm |
| Shipping Weight | 125.1 kg |
| Shipping Width | 116 cm |
| Shipping Depth | 70 cm |
| Secondary Oven Features | 63L secondary fan oven for extra capacity, Catalytic side walls, ide racks" |
| Secondary Oven Type | Fan |
| Control Type | Push Button and Knob |
| Display Type | LED |
| Depth | 60 cm |
| Interior Light Type | Circular |
| Height (cm) | 90 cm |
| Levelling Legs | Yes |
| Main Oven Features | 12 function main oven with 72 litre capacity, Cook clean catalytic liners help keep the main ovens clean, Telescopic Shelf |
| Energy Efficiency Class (Main Oven) | A |
| Electronic Clock/Timer | Yes |
| Energy Efficiency Class (Secondary Oven) | A |
| Features | Three ovens, Slow cooking setting, Ceramic warming zone |
| Energy Efficiency Class | A |
| Flame Safety Device | Yes |
| Energy rating | A oven / A oven |
| Electrical connection (fuse rating) | 48 amp |
Leisure CS110F722X 110 cm Dual Fuel Range Cooker - Stainless Steel
To order call 01263 733145
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


