









The Leisure CS100C510X Cuisinemaster 100 Ceramic SS Electric Range Cooker is a versatile and stylish addition to any kitchen. With its spacious oven capacity and multiple cooking zones, this electric range cooker makes meal preparation a breeze.
Key features include:
- Three separate ovens for flexible cooking options
- Five ceramic cooking zones for precise temperature control
- Programmable timer for convenient cooking
- Easy-to-clean ceramic hob surface
- Stylish stainless steel finish for a modern look
| Colour Group | Stainless Steel |
|---|---|
| Product Range | Electric Range Cookers |
| Width | 100 cm |
| Display Screen Type | LED |
| Height | 90 cm |
| Product Dimensions | 90cm x 100cm x 60cm |
| Colour | Stainless Steel |
| Manufacturer | Leisure |
| Key Feature 1 | True Fan cooking |
| Key Feature 3 | Three ovens |
| Key Feature 2 | Slow cooking setting |
| GTIN | 5023790031554 |
| Colour | Silver |
| Model Number | CS100C510X |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Range Cooker |
| Number of Cooking Elements | 5 |
| Net Main Oven Capacity | 63 L |
| Net Top Oven Capacity | 33 L |
| Oven Accessories | Yes |
| Oven Type | Electric |
| Oven Lining Type - Back | Enamel |
| Oven Lining Type - Sides | Catalytic |
| Number of Ovens | Quadruple |
| Number of Shelf Positions | 6 |
| Type of Grill/Griddle | Separate full-width electric grill |
| Weight | 92.8 kg |
| Shipping Height | 107 cm |
| Shipping Weight | 103 kg |
| Shipping Width | 106 cm |
| Shipping Depth | 70 cm |
| Secondary Oven Features | TDouble Glazed viewing window, Conventional Oven type, 65 Litres, Interior light, 2 Shelves, 5 Shelf positions, Right-hinged Door opening Style, Removable Glass Door |
| Secondary Oven Type | Electric |
| Control Type | Rotary Knob |
| Cooking Element 4 Power | 1.7 kW (Central Rear Right) |
| Cooking Element 3 Power | 0.75/2.2 kW (Central) |
| Cooking Element 1 Power | 1.7 kW (Front Left) |
| Cooking Element 2 Power | 1.2 kW (Rear Left & Central Front Right) |
| Depth | 60 cm |
| Certifications & Standards | CE |
| Interior Light Type | Halogen |
| Keep Warm Function | Yes |
| Hob Element Type | Electric |
| Levelling Legs | Yes |
| Main Oven Features | Triple Glazed viewing window, Fan oven type, 63 Litres, Interior light, 2 Shelves, 5 Shelf positions, Left-hinged Door opening Style, Removable Glass Door |
| Main Oven Type | Electric |
| Energy Efficiency Class (Main Oven) | A |
| Electronic Clock/Timer | Yes |
| Energy Efficiency Class (Secondary Oven) | A |
| Features | True Fan Cooking, Slow cooking setting, Three ovens |
| Energy rating | A oven / A oven |
| Electrical connection (fuse rating) | 40 amp |
Leisure CS100C510X 100cm Electric Ceramic Range Cooker - Stainless Steel
To order call 01263 733145
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


