











Introducing the Leisure CLB60ECC 60cm Double Oven Electric Range Cooker in Cream, a stylish and functional addition to any kitchen. This range cooker offers ample cooking space and a variety of features to make meal preparation a breeze.
Key features of the Leisure CLB60ECC include:
- 60cm width, perfect for fitting into standard kitchen spaces
- Double oven design with a main fan oven and secondary conventional oven for versatile cooking options
- Four-zone ceramic hob for easy and efficient stovetop cooking
- Easy clean enamel interior for hassle-free maintenance
- Programmable timer for convenient cooking control
| Colour Group | Cream |
|---|---|
| Product Range | Electric Range Cookers |
| Oven Lining Type | Catalytic |
| Width | 60 cm |
| Main Oven Net Capacity | 75 L |
| Height | 90 cm |
| Amp Rating | 32 A |
| Second Oven Net Capacity | 39 L |
| Product Dimensions | 90cm x 60cm x 60cm |
| Second Oven Type | Conventional |
| Colour | Cream |
| Manufacturer | Leisure |
| Key Feature 1 | AeroPro technology for precise and even cooking results |
| Key Feature 3 | Two ovens for maximum capacity and greater flexibility |
| Key Feature 2 | Catalytic liners for easy cleaning |
| GTIN | 8690842778612 |
| Colour | Cream |
| Model Number | CLB60ECC |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | Range Cooker |
| Number of Cooking Elements | 4 |
| Oven Accessories | Tray, Wire Rack |
| Number of Ovens | 2 |
| Timer | Yes |
| Type of Grill/Griddle | Electric Grill, No Griddle |
| Weight | 61.2 kg |
| Warranty Information | *receipt of purchase must be kept to support any claim. |
| Shipping Height | 102.5 cm |
| Shipping Weight | 65.5 kg |
| Shipping Width | 66 cm |
| Hob Surface Material | Ceramic |
| Shipping Depth | 70 cm |
| Control Type | Dial, Touch |
| Cooking Element 4 Power | Front Right: 1.2 kW |
| Cooking Element Type | Ceramic |
| Cooking Element 3 Power | Front Left: 1.7 kW |
| Cooking Element 1 Power | Rear Left: 1.2 kW |
| Cooking Element 2 Power | Rear Right: 1.7 Kw |
| Display Type | LED |
| Depth | 60 cm |
| Additional Information | True Fan Cooking - Better cooking results and faster cooking, Four zone ceramic hob with residual heat indicators |
| Interior Light Type | LED |
| Interior Light | Yes |
| Installation Type | Freestanding |
| Levelling Legs | Yes |
| Material | Full Metal Door Material |
| Main Oven Type | Fan |
| Features | AeroPro technology for precise and even cooking results, Catalytic liners for easy cleaning, Two ovens for maximum capacity and greater flexibility |
| Energy Efficiency Class | A |
| Fuel Type | Electricity |
| Timer Type | LED Timer |
| Cleaning | Catalytic Liners |
| Energy rating | A oven / A oven |
Leisure CLB60ECC 60cm Double Oven Electric Range Cooker in Cream
✔ Rapid Delivery Available
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


