













| Product Dimensions | 90cm x 60cm x 60cm |
|---|---|
| Colour | Cream |
| Manufacturer | Leisure |
| Key Feature 1 | True Fan cooking |
| Key Feature 3 | Ceramic Hob |
| Key Feature 2 | Cook Clean liners |
| GTIN | 5023790037617 |
| Colour | Cream |
| Model Number | CLA60CEC |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Electric Cooker |
| Net Main Oven Capacity | 75 L |
| Net Top Oven Capacity | 38 L |
| Oven Accessories | Yes |
| Oven Type | Double |
| Oven Lining Type - Back | Enamel |
| Oven Lining Type - Sides | Catalytic |
| Number of Ovens | Double |
| Type of Grill/Griddle | Full Width Grill |
| Weight | 61.2 kg |
| Shipping Height | 102.5 cm |
| Shipping Weight | 65.5 kg |
| Shipping Width | 66 cm |
| Shipping Depth | 70 cm |
| Secondary Oven Features | Conventional top oven with full width grill, Catalytic side walls, Side racks |
| Secondary Oven Type | Conventional |
| Depth | 60 cm |
| Hob Element Type | Electric |
| Height (cm) | 90 cm |
| Levelling Legs | Yes |
| Main Oven Features | Main fan oven allows for faster cooking, saving time and producing great results, Catalytic side walls, Side racks |
| Main Oven Type | Fan |
| Energy Efficiency Class (Main Oven) | A |
| Electronic Clock/Timer | Yes |
| Energy Efficiency Class (Secondary Oven) | A |
| Features | True Fan cooking, Cook Clean liners, Ceramic hob |
| Energy Efficiency Class | A |
| Cleaning | Enamel interior |
| Energy rating | A main oven A top oven |
| Electrical connection | 32 amp |
| Clock | Programmable |
Leisure CLA60CEC 60cm Classic Range Style Double Electric Cooker
For our BEST PRICE and availability, please contact us
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


