





The Leisure CK90G232C Cookmaster 90 Gas Cream Gas Range Cooker is a stylish and versatile addition to any kitchen. With a spacious 63L main oven, a 65L secondary oven, and a separate grill, this cooker offers plenty of cooking space for all your culinary creations.
Key features of this cooker include:
- Five-burner gas hob for flexible cooking options
- LED timer display for easy monitoring of cooking times
- Catalytic liners for easy cleaning
- Double glazed doors to keep heat in and save energy
- Storage compartment for keeping pots and pans organized
| Colour Group | Beige |
|---|---|
| Product Range | Gas Range Cookers |
| Removable Inner Door Glass | Yes |
| Rangecooker Style | Traditional |
| Oven Lining Type | Catalytic |
| Width | 90 cm |
| Door Hinge Position Bottom Left Cavity | Left |
| Door Hinge Position Top Right Cavity | Right |
| Main Oven Net Capacity | 79 L |
| Height | 90 cm |
| Second Oven Net Capacity | 59 L |
| Product Dimensions | 90cm x 90cm x 60cm |
| LPG Conversion Kit Available | Yes |
| Colour | Cream |
| Manufacturer | Leisure |
| Key Feature 1 | 5-zone gas hob & wok burner |
| Key Feature 3 | Catalytic liners |
| Key Feature 2 | True Fan Cooking |
| Colour | Cream |
| Model Number | CK90G232C |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Rangecooker |
| Pan Supports | Yes |
| Number of Cooking Elements | 5 |
| Oven Accessories | Grill Pan Handle, Grill Pan Set, Six Shelves |
| Number of Ovens | Double |
| Timer | Yes |
| Weight | 92.6 kg |
| Wok Burner | Yes |
| Shipping Height | 107 cm |
| Shipping Weight | 108 kg |
| Shipping Width | 96 cm |
| Shipping Depth | 70 cm |
| Control Type | Rotary Knob |
| Cooking Element Type | Gas |
| Display Type | LED |
| Depth | 60 cm |
| Certifications & Standards | CE |
| Interior Light | Yes |
| Installation Type | Freestanding |
| Levelling Legs | Yes |
| Features | 5-zone gas hob & wok burner, True Fan Cooking, Catalytic liners |
| Fuel Type | Gas |
| Functions | Grill, Fan |
| Flame Safety Device | Yes |
| Energy rating | A+ oven / A+ oven |
| Electrical connection (fuse rating) | 13 amp |
Leisure CK90G232C 90cm Gas Rangecooker with Double Oven and Gas Hob - Cream
To order call 01263 733145
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

