





The Leisure CK90F232K Cookmaster 90 DF Black Dual Fuel Range Cooker is a stylish and versatile addition to any kitchen. With its spacious design and multiple cooking functions, this range cooker is perfect for cooking a variety of dishes for the whole family.
Key features include:
- Three cavities including a main fan oven, second conventional oven, and a separate grill
- Five-burner gas hob with cast iron pan supports for stability and durability
- Programmable timer for convenient cooking control
- LED display for easy monitoring of cooking settings
- Easy clean enamel interior for hassle-free maintenance
| Colour Group | Black |
|---|---|
| Product Range | Dual Fuel Range Cookers |
| Width | 90 cm |
| Display Screen Type | LED |
| Height | 90 cm |
| Product Dimensions | 90cm x 90cm x 60cm |
| Colour | Black |
| Manufacturer | Leisure |
| Key Feature 1 | 5-burner hob |
| Key Feature 3 | Dedicated grill |
| Key Feature 2 | True Fan Cooking |
| GTIN | 5023790032742 |
| Colour | Black |
| Model Number | CK90F232K |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | 90cm Dual Fuel Range Cooker |
| Number of Cooking Elements | 6 |
| Net Main Oven Capacity | 63 L |
| Net Top Oven Capacity | 79 L |
| Oven Accessories | Grill Pan Handle, Grill Pan Set |
| Oven Type | Double |
| Oven Lining Type - Back | Enamel |
| Oven Lining Type - Sides | Catalytic |
| Number of Ovens | 2 |
| Type of Grill/Griddle | Full width grill/no hob griddle |
| Weight | 90.1 kg |
| Shipping Height | 107 cm |
| Shipping Weight | 105.5 kg |
| Shipping Width | 96 cm |
| Shipping Depth | 70 cm |
| Secondary Oven Features | 79L secondary tall fan oven for extra capacity |
| Secondary Oven Type | Fan |
| Style | Traditional |
| Control Type | Dial and Button |
| Cooking Element 4 Power | 1 kW (Front Right) |
| Cooking Element 3 Power | 4 kW (Central) |
| Cooking Element 1 Power | 3 kW (Front Left) |
| Cooking Element 2 Power | 2 kW (Rear Left & Rear Right) |
| Depth | 60 cm |
| Certifications & Standards | CE |
| Interior Light Type | Halogen |
| Hob Element Type | Gas |
| Levelling Legs | Yes |
| Main Oven Features | 63L main fan oven for faster cooking at lower temperatures |
| Main Oven Type | Fan |
| Energy Efficiency Class (Main Oven) | A |
| Electronic Clock/Timer | Yes |
| Energy Efficiency Class (Secondary Oven) | A |
| Features | 5-burner hob, True Fan Cooking, Dedicated grill |
| Flame Safety Device | Yes |
| Energy rating | A oven / A oven |
| Electrical connection (fuse rating) | 23 amp |
Leisure CK90F232K 90cm Range Dual Fuel Cooker - Black
To order call 01263 733145
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


