







The Leisure CK90C230K Cookmaster 90 Ceramic Black Electric Range Cooker is a stylish and versatile addition to any kitchen. With its sleek black finish and ceramic hob, this cooker not only looks great but also offers a variety of cooking options to suit your needs.
Key features of this cooker include:
- Three ovens for flexible cooking options
- Five-zone ceramic hob for easy cleaning and efficient cooking
- Programmable timer for convenient meal planning
- Separate grill for added cooking versatility
- LED display for easy monitoring of cooking settings
| Colour Group | Black |
|---|---|
| Product Range | Electric Range Cookers |
| Width | 96 cm |
| Main Oven Net Capacity | 63 L |
| Height | 90 cm |
| Second Oven Net Capacity | 79 L |
| Product Dimensions | 90cm x 96cm x 60cm |
| Colour | Black |
| Manufacturer | Leisure |
| Key Feature 1 | 5-zone burner ceramic hob |
| Key Feature 3 | Catalytic liners |
| Key Feature 2 | True Fan Cooking |
| Colour | Black |
| Model Number | CK90C230K |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Range Cooker |
| Residual Heat Indicator | Yes |
| Number of Cooking Elements | 5 |
| Oven Accessories | Grill Pan Set |
| Number of Ovens | 2 |
| Timer | Yes |
| Weight | 88.4 kg |
| Shipping Height | 107 cm |
| Shipping Weight | 103.8 kg |
| Shipping Width | 90 cm |
| Shipping Depth | 70 cm |
| Storage Compartment | Yes |
| Control Type | Rotary Knob |
| Cooking Element 4 Power | Front right : 1.2 |
| Cooking Element 5 Power | Rear Right : 1.7 |
| Cooking Element 3 Power | Middle : 2.2 |
| Cooking Element 1 Power | Front Left : 1.7 |
| Cooking Element 2 Power | Rear Left : 1.2 |
| Depth | 60 cm |
| Certifications & Standards | CE |
| Interior Light | Yes |
| Installation Type | Freestanding |
| Hob Element Type | Ceramic |
| Features | 5-zone burner ceramic hob, True Fan Cooking, Catalytic liners |
| Fuel Type | Electricity |
| Functions | Grill Cooking Fan Cooking |
| Flame Safety Device | Yes |
| Timer Type | Electronic |
| Energy rating | A oven / A oven |
| Electrical connection (fuse rating) | 40 amp |
Leisure CK90C230K 90cm Electric Ceramic Range Cooker - Black
To order call 01263 733145
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


