



































| Colour Group | Cream |
|---|---|
| Product Range | Electric Range Cookers |
| Width | 90 cm |
| Height | 90 cm |
| Product Dimensions | 90cm x 90cm x 60cm |
| Colour | Cream |
| Manufacturer | Leisure |
| Key Feature 1 | 5-zone burner ceramic hob |
| Key Feature 3 | Catalytic liners |
| Key Feature 2 | True Fan Cooking |
| Colour | Cream |
| Model Number | CK90C230C |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Range Cooker |
| Number of Cooking Elements | 5 |
| Net Main Oven Capacity | 63 L |
| Net Top Oven Capacity | 79 L |
| Oven Type | Double |
| Oven Lining Type - Back | Enamel |
| Oven Lining Type - Sides | Catalytic |
| Number of Ovens | Double |
| Number of Shelf Positions | 7 |
| Type of Grill/Griddle | Full width grill/no hob griddle |
| Weight | 88.1 kg |
| Shipping Height | 107 cm |
| Shipping Weight | 103.5 kg |
| Shipping Width | 96 cm |
| Shipping Depth | 70 cm |
| Secondary Oven Features | 79L secondary tall oven for extra capacity |
| Secondary Oven Type | Fan |
| Control Type | Rotary Knob |
| Cooking Element 4 Power | 1.7 kW (Rear Right) |
| Cooking Element 3 Power | 0.75/2.2 kW (Central) |
| Cooking Element 1 Power | 1.7 kW (Front Left) |
| Cooking Element 2 Power | 1.2 kW (Rear Left & Front Right) |
| Depth | 60 cm |
| Certifications & Standards | CE |
| Interior Light Type | Halogen |
| Hob Element Type | Electric |
| Levelling Legs | Yes |
| Main Oven Features | 63L main fan oven for faster cooking at lower temperatures |
| Main Oven Type | Fan |
| Energy Efficiency Class (Main Oven) | A |
| Electronic Clock/Timer | Yes |
| Energy Efficiency Class (Secondary Oven) | A |
| Features | 5-zone burner ceramic hob, True Fan Cooking, Catalytic liners |
| Energy rating | A oven / A oven |
| Electrical connection (fuse rating) | 57 amp |
Leisure CK90C230C 90cm Electric Range Cooker with Two Ovens - Cream
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

