











The Leisure CK110F232K Cookmaster 110 DF Black Dual Fuel Range Cooker is a versatile and stylish addition to any kitchen. With its dual fuel capabilities, this cooker combines the best of both worlds with a gas hob and electric ovens.
Key features of this model include:
- 110cm width provides ample cooking space for large meals and dinner parties
- Gas hob with 7 burners, including a wok burner for high heat cooking
- Two electric ovens with a total capacity of 65 liters, perfect for baking, roasting, and grilling
- Separate grill compartment for added cooking flexibility
- Programmable timer for precision cooking
- Easy clean enamel interior for hassle-free maintenance
| Colour Group | Black |
|---|---|
| Product Range | Dual Fuel Range Cookers |
| Width | 110 cm |
| Display Screen Type | LED |
| Height | 90 cm |
| Product Dimensions | 90cm x 110cm x 60cm |
| LPG Convertible | Yes |
| Colour | Black |
| Manufacturer | Leisure |
| Key Feature 1 | 7-burner hob |
| Key Feature 3 | Storage compartment |
| Key Feature 2 | Two ovens |
| Colour | Black |
| Model Number | CK110F232K |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Range Cooker |
| Number of Cooking Elements | 7 |
| Net Main Oven Capacity | 75 L |
| Net Top Oven Capacity | 65 L |
| Oven Accessories | Grill Pan Set |
| Oven Type | Double |
| Oven Lining Type - Back | Enamel |
| Oven Lining Type - Sides | Catalytic |
| Number of Ovens | 2 |
| Number of Shelf Positions | 12 |
| Type of Grill/Griddle | Full width grill/no hob griddle |
| Weight | 100.6 kg |
| Shipping Height | 112 cm |
| Shipping Weight | 110.8 kg |
| Shipping Width | 116 cm |
| Shipping Depth | 70 cm |
| Secondary Oven Features | 65L secondary conventional oven for extra capacity |
| Secondary Oven Type | Conventional |
| Style | Traditional |
| Storage Compartment | Yes |
| Control Type | Dial and Button |
| Cooking Element 4 Power | 2 kW (Front Right & Rear Right) |
| Cooking Element 3 Power | 4 kW (Central) |
| Cooking Element 1 Power | 3 kW (Front Left & Central Rear Right) |
| Cooking Element 2 Power | 1 kW (Rear Left & Central Front Right) |
| Depth | 60 cm |
| Certifications & Standards | CE |
| Interior Light Type | Halogen |
| Hob Element Type | Gas |
| Main Oven Features | 75L main fan oven for faster cooking at lower temperatures |
| Main Oven Type | Fan |
| Energy Efficiency Class (Main Oven) | A |
| Electronic Clock/Timer | Yes |
| Energy Efficiency Class (Secondary Oven) | A |
| Features | 7-burner hob, Two ovens, Storage compartment |
| Flame Safety Device | Yes |
| Energy rating | A oven / A oven |
Leisure CK110F232K 110cm Dual Fuel Range Cooker - Black
To order call 01263 733145
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


