



















| Colour Group | Cream |
|---|---|
| Product Range | Gas Range Cookers |
| Removable Inner Door Glass | Yes |
| Rangecooker Style | Traditional |
| Oven Lining Type | Catalytic |
| Width | 100 cm |
| Main Oven Net Capacity | 59 L |
| Height | 90 cm |
| Second Oven Net Capacity | 59 L |
| Product Dimensions | 90cm x 100cm x 60cm |
| Second Oven Type | Conventional |
| Colour | Cream |
| Manufacturer | Leisure |
| Key Feature 1 | 7-Burner Gas Hob ? Enables versatile cooking options |
| Key Feature 3 | Dedicated Grill Section ? Perfect for crisp grilling results |
| Key Feature 2 | Two Ovens with Catalytic Liners ? Ensures easy maintenance |
| GTIN | 5023790031707 |
| Colour | Cream |
| Model Number | CK100G232C |
| Key Feature 4 | Cream Finish Design ? Adds classic style to your kitchen |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | Range Cooker |
| Pan Supports | Yes |
| Number of Cooking Elements | 7 |
| Oven Accessories | 5 Shelves, Grill Pan Handle, Grill Pan Set |
| Number of Ovens | 2 |
| Timer | Yes |
| Type of Grill/Griddle | Fully Variable Grill: |
| Weight | 90.3 kg |
| Wok Burner | Yes |
| Warranty Information | receipt of purchase must be kept to support any claim. |
| Shipping Height | 107 cm |
| Shipping Weight | 100.5 kg |
| Shipping Width | 106 cm |
| Shipping Depth | 70 cm |
| Control Type | Rotary Dials |
| Cooking Element Type | Gas |
| Depth | 60 cm |
| Additional Information | This model features two separate ovens, with catalytic liners that keep the oven interiors clean, a dedicated grill, and an expansive seven-burner gas hob |
| Interior Light | Yes |
| Installation Type | Freestanding |
| Levelling Legs | Yes |
| Main Oven Type | Conventional |
| Features | 7-Burner Gas Hob ? Enables versatile cooking options, Two Ovens with Catalytic Liners ? Ensures easy maintenance, Dedicated Grill Section ? Perfect for crisp grilling results, Cream Finish Design ? Adds classic style to your kitchen |
| Energy Efficiency Class | A+ |
| Fuel Type | Gas |
| Functions | Bottom Right Cavity Function: Storage |
| Flame Safety Device | Yes |
| Ignition Type | Mains Push Button |
| Timer Type | LED Timer |
| Promotions | Leisure Cookware |
| Energy rating | A oven / B oven |
| Electrical connection (fuse rating) | 40 amp |
Leisure CK100G232C 100cm Cookmaster Gas Range Cooker
For our BEST PRICE and availability, please contact us
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

