











The Leisure CK100F232S Cookmaster 100 DF Silver Dual Fuel Range Cooker is a versatile and stylish addition to any kitchen. With its spacious design and multiple cooking functions, this range cooker is perfect for home chefs looking to elevate their culinary skills.
Key features include:
- Five-burner gas hob with cast iron pan supports for stability and durability
- Two electric ovens with a total capacity of 94 liters, perfect for cooking multiple dishes at once
- Separate grill compartment for added cooking flexibility
- Programmable timer for convenient cooking control
- LED display for easy monitoring of cooking settings
| Colour Group | Grey |
|---|---|
| Product Range | Dual Fuel Range Cookers |
| Telescopic Shelf Runners | Yes |
| Width | 100 cm |
| Display Screen Type | LED |
| Main Oven Net Capacity | 63 L |
| Height | 90 cm |
| Second Oven Net Capacity | 65 L |
| Product Dimensions | 90cm x 100cm x 60cm |
| LPG Conversion Kit Available | Yes |
| Colour | Silver |
| Manufacturer | Leisure |
| Key Feature 1 | 7-burner gas hob |
| Key Feature 3 | Storage compartment |
| Key Feature 2 | True Fan Cooking |
| Colour | Silver |
| Model Number | CK100F232S |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Range Cooker |
| Pan Supports | Yes |
| Number of Cooking Elements | 7 |
| Net Main Oven Capacity | 63 L |
| Net Top Oven Capacity | 65 L |
| Oven Accessories | Grill Pan Set |
| Oven Type | Conventional Electric Ovens |
| Oven Lining Type - Back | Enamel |
| Oven Lining Type - Sides | Enamel |
| Number of Ovens | 2 |
| Number of Shelf Positions | 5 |
| Type of Grill/Griddle | Open Door Grilling. |
| Weight | 93.8 kg |
| Wok Burner | Yes |
| Shipping Height | 107 cm |
| Shipping Weight | 104 kg |
| Shipping Width | 106 cm |
| Shipping Depth | 70 cm |
| Storage Compartment | Yes |
| Control Type | Rotary Knob |
| Depth | 60 cm |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Certifications & Standards | CE |
| Interior Light | Yes |
| Installation Type | Freestanding |
| Hob Element Type | Gas |
| Electronic Clock/Timer | Yes |
| Features | 7-burner gas hob, True Fan cooking, Storage compartment |
| Fuel Type | Dual Fuel |
| Functions | Grill Cooking, Static Cooking, Fan Cooking |
| Flame Safety Device | Yes |
| Electrical connection (fuse rating) | 40 amp |
Leisure CK100F232S 100cm Dual Fuel Range Cooker with Seven Gas Burners - Silver
To order call 01263 733145
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


