









Key features:
- 5 gas burners including a wok burner for high heat cooking
- 2 ovens with a total capacity of 100 liters, perfect for cooking multiple dishes at once
- Separate grill compartment for added cooking flexibility
- LED timer display for easy monitoring of cooking times
- Flame safety devices on all burners for added safety
- Easy-clean enamel interior for hassle-free maintenance
- LPG convertible for flexible installation options
Whether you're cooking a family feast or simply whipping up a quick meal, the Leisure CK100F232K Cookmaster 100G Black Gas Range Cooker has you covered with its impressive features and functionality.
| Colour Group | Black |
|---|---|
| Product Range | Dual Fuel Range Cookers |
| Width | 100 cm |
| Display Screen Type | LED |
| Height | 90 cm |
| Product Dimensions | 90cm x 100cm x 60cm |
| LPG Convertible | Yes |
| Colour | Black |
| Manufacturer | Leisure |
| Key Feature 1 | 7-burner hob |
| Key Feature 3 | Storage compartment |
| Key Feature 2 | True Fan Cooking |
| Colour | Black |
| Model Number | CK100F232K |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | 100cm Dual Fuel Range Cooker |
| Number of Cooking Elements | 7 |
| Net Main Oven Capacity | 63 L |
| Net Top Oven Capacity | 65 L |
| Oven Accessories | Grill Pan Set |
| Oven Type | Conventional |
| Oven Lining Type - Back | Enamel |
| Oven Lining Type - Sides | Catalytic |
| Number of Ovens | 2 |
| Number of Shelf Positions | 12 |
| Type of Grill/Griddle | Full width grill/no hob griddle |
| Weight | 93.8 kg |
| Shipping Height | 107 cm |
| Shipping Weight | 104 kg |
| Shipping Width | 106 cm |
| Shipping Depth | 70 cm |
| Secondary Oven Features | 65L secondary conventional oven for extra capacity |
| Secondary Oven Type | Fan |
| Storage Compartment | Yes |
| Control Type | Dial and Button |
| Cooking Element 4 Power | 2 kW (Front Right & Rear Right) |
| Cooking Element 3 Power | 4 kW (Central) |
| Cooking Element 1 Power | 3 kW (Front Left & Central Rear Right) |
| Cooking Element 2 Power | 1 kW (Rear Left & Central Front Right) |
| Depth | 60 cm |
| Certifications & Standards | CE |
| Interior Light Type | Halogen |
| Hob Element Type | Gas |
| Main Oven Features | 63L main fan oven for faster cooking at lower temperatures, 5 Shelves, Grill pan set and Grill pan handle |
| Main Oven Type | Conventional |
| Energy Efficiency Class (Main Oven) | A |
| Electronic Clock/Timer | Yes |
| Energy Efficiency Class (Secondary Oven) | A |
| Features | 7-burner hob, True Fan Cooking, Storage compartment |
| Flame Safety Device | Yes |
| Energy rating | A oven / B oven |
| Electrical connection (fuse rating) | 40 amp |
Leisure CK100F232K 100cm Dual Fuel Range Cooker with Seven Gas Burners - Black
To order call 01263 733145
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

