



















The Leisure CK100C210K Electric Ceramic Range Cooker in Black is a stylish and versatile addition to any kitchen. With two electric ovens, a separate grill, and a ceramic hob with five cooking zones, this range cooker offers plenty of space and flexibility for cooking a variety of dishes.
Key features of the Leisure CK100C210K Electric Ceramic Range Cooker include:
- Two spacious electric ovens for cooking multiple dishes at once
- A separate grill for added cooking options
- A ceramic hob with five cooking zones for precise temperature control
- Programmable timer for convenient cooking
- Easy-to-clean ceramic hob surface
- LED display for easy monitoring of cooking settings
| Colour Group | Black |
|---|---|
| Product Range | Electric Range Cookers |
| Width | 100 cm |
| Display Screen Type | LED |
| Height | 90 cm |
| Product Dimensions | 90cm x 100cm x 60cm |
| Colour | Black |
| Manufacturer | Leisure |
| Key Feature 1 | True Fan cooking |
| Key Feature 3 | Storage compartment |
| Key Feature 2 | Catalytic liners |
| Colour | Black |
| Model Number | CK100C210K |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Range Cooker |
| Number of Cooking Elements | 5 |
| Net Main Oven Capacity | 58 L |
| Net Top Oven Capacity | 58 L |
| Oven Type | Double |
| Oven Lining Type - Back | Enamel |
| Oven Lining Type - Sides | Catalytic |
| Number of Ovens | Double |
| Type of Grill/Griddle | 28 Litre Separate variable electric grill |
| Weight | 93.1 kg |
| Shipping Height | 107 cm |
| Shipping Weight | 103 kg |
| Shipping Width | 106 cm |
| Shipping Depth | 70 cm |
| Secondary Oven Features | Double Glazed viewing window, Conventional Oven type, 58 Litre Capacity, |
| Secondary Oven Type | Electric |
| Control Type | Dials |
| Depth | 60 cm |
| Interior Light Type | Halogen |
| Keep Warm Function | Yes |
| Hob Element Type | Ceramic |
| Main Oven Features | Double Glazed viewing window, Fan Oven type, 58 Litre Capacity, Interior Light |
| Main Oven Type | Electric |
| Energy Efficiency Class (Main Oven) | A |
| Energy Efficiency Class (Secondary Oven) | B |
| Features | True Fan Cooking, Catalytic liners, Storage compartment |
| Energy rating | A oven / B oven |
| Electrical connection (fuse rating) | 40 amp |
Leisure CK100C210K Electric Ceramic Range Cooker - Black
To order call 01263 733145
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


