





The Leisure CC90F531K 90cm Dual Fuel Rangecooker is a stylish and versatile addition to any kitchen. With a sleek black finish, this appliance not only looks great but also offers top-notch performance for all your cooking needs.
Key features of this model include:
- Three separate ovens for maximum cooking flexibility
- Gas hob with five burners for precise heat control
- Large capacity main oven perfect for family meals
- Programmable timer for convenient cooking
- Easy-clean enamel interior for hassle-free maintenance
| Colour Group | Black |
|---|---|
| Product Range | Dual Fuel Range Cookers |
| Removable Inner Door Glass | Yes |
| Rangecooker Style | Traditional |
| Oven Lining Type | Catalytic |
| Width | 90 cm |
| Door Hinge Position Bottom Right Cavity | Right |
| Door Hinge Position Bottom Left Cavity | Left |
| Main Oven Net Capacity | 33 L |
| Height | 90 cm |
| Glass Lid | Yes |
| Second Oven Net Capacity | 63 L |
| Product Dimensions | 90cm x 90cm x 60cm |
| LPG Conversion Kit Available | Yes |
| Colour | Black |
| Manufacturer | Leisure |
| Key Feature 1 | 5-zone gas hob & wok burner |
| Key Feature 3 | Glass top lid |
| Key Feature 2 | True Fan Cooking |
| Colour | Black |
| Model Number | CC90F531K |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Rangecooker |
| Pan Supports | Yes |
| Number of Cooking Elements | 5 |
| Oven Accessories | Grill Pan Handle, Grill Pan Set, 7 Shelves |
| Number of Ovens | Triple |
| Timer | Yes |
| Weight | 98.1 kg |
| Wok Burner | Yes |
| Shipping Height | 107 cm |
| Shipping Weight | 111.7 kg |
| Shipping Width | 96 cm |
| Shipping Depth | 70 cm |
| Control Type | Rotary Knob |
| Cooking Element Type | Gas |
| Display Type | LED |
| Depth | 60 cm |
| Certifications & Standards | CE |
| Interior Light | Yes |
| Installation Type | Freestanding |
| Levelling Legs | Yes |
| Features | 5-zone gas hob & wok burner, True Fan Cooking, Glass top lid |
| Fuel Type | Dual Fuel |
| Functions | Grill, Static, Fan |
| Flame Safety Device | Yes |
| Third Oven Net Capacity | 79 L |
| Energy rating | A oven / A oven |
| Electrical connection (fuse rating) | 32 amp |
Leisure CC90F531K 90cm Dual Fuel Rangecooker with Triple Oven and Gas Hob - Black
To order call 01263 733145
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


