









The Indesit MWI3443IX Microwave with Grill offers a spacious 40 L capacity, making it perfect for families and those who love to entertain. With its sleek stainless steel design, this microwave will complement any kitchen decor.
Key features include:
- 1000W microwave power for quick and efficient cooking
- 800W grill function for perfectly grilled dishes
- 10 power levels to suit a variety of cooking needs
- Digital display for easy operation
- Auto-cook programs for convenient cooking
- Child lock for added safety
- Defrost function for quick and easy defrosting
| Colour Group | Stainless Steel |
|---|---|
| Product Range | Built in Microwave Ovens |
| Width | 59.5 cm |
| Height | 45.5 cm |
| Product Dimensions | 45.5cm x 59.5cm x 56cm |
| Colour | Stainless Steel |
| Manufacturer | Indesit |
| Key Feature 1 | Double Power Wave technology |
| Key Feature 3 | Plate Cover |
| Key Feature 2 | Auto Cook |
| GTIN | 8050147028063 |
| Colour | Silver |
| Model Number | MWI3443IX |
| Product Category Group | SDA |
| Microwave Type | Built-in microwaves |
| Oven Type | Microwave Ovens |
| Weight | 31.3 kg |
| Warranty Information | 1 year labour + 10 year parts warranty |
| Shipping Height | 56.1 cm |
| Shipping Weight | 33.8 kg |
| Shipping Width | 66.9 cm |
| Shipping Depth | 68.5 cm |
| Control Type | Dial |
| Depth | 56 cm |
| Microwave Capacity | 40 L |
| Microwave Power | 2800 W |
| Features | Double Power Wave technology, Auto Cook, Plate Cover |
| Grill Power | 1600 kWh |
Indesit MWI3443IX 40 Litre Built In Microwave Oven - Stainless Steel
To order call 01263 733145
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

