







The Indesit MWI120GX Microwave with Grill is a versatile kitchen appliance that combines the functions of a microwave and a grill in one compact unit. With a 20 L capacity, this microwave is perfect for small to medium-sized households looking for a convenient cooking solution.
Key features of the Indesit MWI120GX Microwave with Grill include:
- 800W microwave power for quick and efficient cooking
- 1000W grill power for perfectly grilled dishes
- 5 power levels to suit different cooking needs
- Defrost function for easy thawing of frozen foods
- 20 L capacity ideal for small to medium-sized households
| Colour Group | Stainless Steel |
|---|---|
| Product Range | Built in Microwave Ovens |
| Width | 59.4 cm |
| Display Screen Type | LED |
| Height | 39 cm |
| Product Dimensions | 39cm x 59.4cm x 34.9cm |
| Country of Origin | China |
| Colour | Stainless Steel |
| Manufacturer | Indesit |
| Key Feature 1 | Push&Go technology |
| Key Feature 3 | AutoCook programs |
| Key Feature 2 | Quartz grill |
| GTIN | 8050147591451 |
| Colour | Silver |
| Model Number | MWI120GX |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Built In Microwave |
| Microwave Type | Built-in microwaves |
| Number of Power Levels | 6 |
| Turntable Diameter | 24.5 cm |
| Weight | 14.65 kg |
| Warranty Information | 1 year labour + 10 year parts warranty |
| Shipping Height | 42 cm |
| Shipping Weight | 17 kg |
| Shipping Width | 62 cm |
| Shipping Depth | 41 cm |
| Control Type | Touch |
| Depth | 34.9 cm |
| Child Lock | Yes |
| Internal Depth | 32.5 cm |
| Installation Type | Built In |
| Internal Height | 19.5 cm |
| Internal Width | 31.5 cm |
| Microwave Capacity | 20 L |
| Microwave Power | 800 W |
| Features | Push&Go technology, Quartz Grill, AutoCook programs |
| Grill Power | 1000 kWh |
| Functions | Keep Warm, Dough Rising, Yogurt, Push&Go, Grill, Combi Grill, Plate warming. |
| Cleaning | Easy clean enamel |
| Turntable | Yes |
| Type | Microwave with grill |
| Microwave Power output (Watts) | 800 |
| Capacity (Litres) | 17 - 20 |
| Control | Touch button |
Indesit Push&Go MWI120GX Built In Microwave with Grill - Stainless Steel
To order call 01263 733145
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

