















| Colour Group | White |
|---|---|
| Product Range | Front Loading Washing Machines |
| Width | 59.5 cm |
| Height | 85 cm |
| Product Dimensions | 85cm x 59.5cm x 54cm |
| Water Supply | Cold |
| Colour | White |
| Manufacturer | Indesit |
| Key Feature 1 | 3 Full Load Fast Cycles |
| Key Feature 3 | Water Balance+ |
| Key Feature 2 | 8 rapid cycles |
| GTIN | 8050147681114 |
| Colour | White |
| Model Number | MTWC71485WUK |
| Programmes | Mixed, Cotton, Synthetics, Silk & Delicates, Wool, Express, Whites, Sport, 20'C, Eco 40-60, Rinse + Spin, Spin + Drain, Eco Cotton |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Washing Machine |
| Quick Wash Option | Yes |
| Quick Wash Time | 30 min |
| Noise Level - Washing | 76 dB |
| Noise Level | 76 dB |
| Noise Level - Spinning | 76 dB |
| No. of Programmes | 16 |
| Out of Balance Protection | Yes |
| Weight | 67.3 kg |
| Washing Capacity | 7 kg |
| Water Usage on Standard Wash (litres) | 45 L |
| Shipping Height | 89 cm |
| Shipping Weight | 68.8 kg |
| Shipping Width | 64.5 cm |
| Shipping Depth | 59 cm |
| Temperature Control | Yes |
| Stackable | Yes |
| Spinning Efficiency Class | B |
| Spin Speed | 1400 |
| Start Delay Option | Yes |
| Control Type | Electronic |
| Depth | 54 cm |
| Depth with Door Open | 97.2 cm |
| Additional Information | Rapid 30 |
| Child Lock | Yes |
| Built-in Water Heater | Yes |
| Installation Type | Freestanding |
| Height Adjustment | Yes |
| Features | 3 Full Load Fast Cycles, 8 rapid cycles, Water Balance+ |
| Energy Efficiency Class | B |
| Steam | No |
| Spin Speed | 1400 rpm |
| Quick Wash | Yes |
| Child lock | Yes |
| Capacity (Kg) | 7 |
| Delay timer | Yes |
Indesit MTWC71485WUK Freestanding Washing Machine
To order call 01263 733145
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


