















| Product Dimensions | 59.5cm x 59.5cm x 55.1cm |
|---|---|
| Colour | White |
| Manufacturer | Indesit |
| Key Feature 1 | Turn&Go function |
| Key Feature 3 | 66L capacity |
| Key Feature 2 | Click&Clean system |
| GTIN | 8050147026724 |
| Colour | White |
| Model Number | IFW6340WHUK |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Single Oven |
| Net Main Oven Capacity | 66 L |
| Oven Lining Type - Back | Enamel |
| Oven Lining Type - Sides | Enamel |
| Number of Ovens | Single |
| Type of Grill/Griddle | Tilting Grill - Better access for easier cleaning, 2000W Grill Power |
| Weight | 26.4 kg |
| Shipping Height | 67 cm |
| Shipping Weight | 27.7 kg |
| Shipping Width | 64 cm |
| Shipping Depth | 65 cm |
| Control Type | Electronic |
| Depth | 55.1 cm |
| Additional Information | Functions: Off, Light, Defrosting, Multilevel, Grill |
| Keep Warm Function | No |
| Height (cm) | 59.5 cm |
| Electronic Clock/Timer | Analogue |
| Features | Turn&Go function, Click&Clean system, 66L capacity |
| Energy Efficiency Class | A |
Indesit IFW6340WHUK 59.5cm Built In Electric Single Oven in White
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com
