















Introducing the Indesit IDMA75624MYTIME IDMA75624 Washer Dryer, a versatile and efficient laundry appliance designed to make your laundry routine easier and more convenient. With a generous 7kg capacity, this washer dryer is perfect for medium-sized households.
Key features of the Indesit IDMA75624MYTIME IDMA75624 Washer Dryer include:
- 15 wash programs to cater to a variety of fabrics and laundry needs
- 1400 RPM spin speed for faster drying times
- Delay timer function for scheduling wash cycles at your convenience
- Energy-efficient performance to help you save on utility bills
- Digital display for easy monitoring and control of the washing and drying process
| Colour Group | White |
|---|---|
| Product Range | Freestanding Washer Dryers |
| Width | 60 cm |
| Display Screen Type | Digital |
| Height | 85 cm |
| Product Dimensions | 85cm x 60cm x 52cm |
| Washing Efficiency Class | A |
| Drying Efficiency Class | C |
| Water Supply | Cold |
| Colour | White |
| Manufacturer | Indesit |
| Key Feature 1 | Energy Efficient - Save on utility bills |
| Key Feature 3 | 15-Minute Cycle - Perfect for busy lifestyles |
| Key Feature 2 | Steam Function - Refresh and reduce wrinkles |
| GTIN | 8050147722442 |
| Colour | White |
| Model Number | IDMA75624MYTIME |
| Key Feature 4 | Rapid Wash - Speedy laundry for your convenience |
| Programmes Drying | 13 |
| Programmes Washing | 15 |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | Washer Dryer |
| Quick Wash Option | Yes |
| Quick Wash Time | 15 min |
| Noise Level - Washing | 76 dB |
| Noise Level - Drying | 76 dB |
| Noise Level - Spinning | 76 dB |
| No. of Programmes | 16 |
| Out of Balance Protection | Yes |
| Weight | 60 kg |
| Water Consumption | 45 L |
| Warranty Information | *to activate this guarantee you must register the appliance at https://indesit.partners.domesticandgeneral.com/register/appliance |
| Washing Capacity | 7 kg |
| Shipping Height | 89 cm |
| Shipping Weight | 65 kg |
| Shipping Width | 67 cm |
| Shipping Depth | 59.3 cm |
| Temperature Control | Yes |
| Stackable | Yes |
| Spin Speed | 1400 |
| Control Type | Electronic |
| Depth | 52 cm |
| Delay Timer | Yes |
| Digital Inverter Motor | Yes |
| Child Lock | Yes |
| Built-in Display | Yes |
| Installation Type | Freestanding |
| Features | Energy Efficient - Save on utility bills, Steam Function - Refresh and reduce wrinkles, 15-Minute Cycle - Perfect for busy lifestyles, Rapid Wash - Speedy laundry for your convenience |
| Energy Efficiency Class | D |
| Drying Capacity | 5 kg |
| Energy rate for Dryer | D |
| Capacity (Kg) | 7 |
| Delay timer | Yes |
| Quick wash | Yes |
| Spin Speed | 1400 rpm |
| Dry only option | Yes |
| Child Lock | Yes |
| Dry load (Kg) | 5 |
Indesit IDMA75624 - 7kg Washer Dryer in White
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


