























| Product Dimensions | 90cm x 50cm x 60cm |
|---|---|
| Colour | White |
| Manufacturer | Indesit |
| Key Feature 1 | 95L capacity |
| Key Feature 3 | Click&Clean |
| Key Feature 2 | Full-width twin grill |
| GTIN | 8050147566213 |
| Model Number | ID5E92KMW |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Twin Cavity Cooker |
| Number of Cooking Elements | 4 |
| Net Main Oven Capacity | 62 L |
| Net Top Oven Capacity | 33 L |
| Oven Type | Fan |
| Oven Lining Type - Back | Enamel |
| Oven Lining Type - Sides | Enamel |
| Number of Ovens | 1 |
| Number of Shelf Positions | 5 |
| Type of Grill/Griddle | Separate variable electric grill. Grill Features: - Double-glazed door, Cool touch door, Drop down door, 2 shelves |
| Weight | 45.9 kg |
| Shipping Height | 57 cm |
| Shipping Weight | 48.1 kg |
| Shipping Width | 69 cm |
| Shipping Depth | 48.1 cm |
| Control Type | Mechanical |
| Cooking Element 4 Power | 2.0 kW |
| Cooking Element 3 Power | 1.5 kW |
| Cooking Element 1 Power | 2.0 kW |
| Cooking Element 2 Power | 1.5 kW |
| Depth | 60 cm |
| Interior Light Type | Incandescent |
| Hob Element Type | Electric |
| Height (cm) | 90 cm |
| Main Oven Features | Conventional |
| Main Oven Type | Fan |
| Energy Efficiency Class (Main Oven) | A |
| Electronic Clock/Timer | Analogue |
| Features | 95L capacity, Full-width twin grill, Click&Clean |
| Energy Efficiency Class | A |
| Flame Safety Device | Yes |
Indesit ID5E92KMW 50cm Twin Cavity Electric Solid Plate Cooker – White
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com
